Zdjęcie poglądowe

Jak pies z kotem

Życie w zgodzie jak pies z kotem - od dawna takie powiedzenie funkcjonuje w naszej kulturze, symbolizując napięte stosunki między ludźmi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że pierwotne znaczenie tego wyrażenia jest zupełnie inne. "Życie jak pies z kotem" oznacza pozostawanie w silnej przyjaźni, przyjaźni, która będzie trwała przez całe życie.

Samotny indywidualista i rodzinny przyjaciel

Koty są samotnikami i nie potrzebują grupy, aby dobrze się czuć. Spotykają się ze swoim gatunkiem tylko podczas okresu rozmnażania lub walki o terytorium. Po 24 tygodniach życia są już w stanie radzić sobie samodzielnie z otaczającym je światem.

Psy, w przeciwieństwie do kotów, zawsze żyły w stadach, są żywiołowe, towarzyskie i otwarte na innych. Traktują ludzi mieszkających z nimi w jednym domu jako członków swojego stada. Dla wielu osób psy są "najlepszymi przyjaciółmi człowieka".

Jak widać, oba te gatunki mają różne osobowości i preferencje. Na pierwszy rzut oka można by sądzić, że nie są w stanie się dogadać ani mieszkać razem. Wiele osób sądzi, że koty i psy się wzajemnie nienawidzą, ponieważ widzą, jak kot ucieka przed psem po podwórku. Taka perspektywa jest jednak błędna. Psy są zwierzętami łownymi i ścigają wszystko, co się porusza, czy to kot, wiewiórka czy małe dziecko. Z drugiej strony, koty, które mieszkają z psami, szybko uczą się, że nie wolno im biegać po domu, a jeśli już to robią, muszą być na tyle szybkie, aby pies ich nie złapał.

Jak zatem postąpić, gdy zechcemy, aby w naszym domu żyli przedstawiciele obu gatunków? Co zrobić, aby zagwarantować im spokojne współistnienie? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Szczeniak i kociak

Najłatwiejszym rozwiązaniem, aby wprowadzić tolerancję między tymi dwoma gatunkami, jest jednoczesne przyjęcie do domu szczeniaka i małego kociaka. Wspólne dorastanie, odkrywanie świata, zabawa, figle, psoty czy jedzenie z tej samej miski pomagają w budowaniu więzi i przyjaźni.

Szczeniak, który nie miał wcześniej kontaktu z kotami, nie będzie zdawał sobie sprawy, że jego nowy kolega, mimo nieco innego wyglądu, to rzekomo jego odwieczny wróg. Kociak, nie odczuwając agresji ze strony szczeniaka, nie będzie się bronił, traktując psa jako dobrego towarzysza i kompana.

W miarę wspólnego dorastania, oba zwierzęta poznają swoje ciała i możliwości. Z czasem zauważą różnice między sobą, co sprawi, że staną się względem siebie ostrożniejsze. Będą się zachowywać tak, aby nie zrobić sobie nawzajem krzywdy. Czasami nawet będą się wzajemnie bronić przed gniewem właściciela, bo jeden z nich mógłby oddać życie za drugiego. Ważne jednak, aby poświęcić równą ilość czasu i uwagi na wychowanie obu zwierząt. Żadne z nich nie powinno być faworyzowane, gdyż to właśnie może zniszczyć ich dotychczasowe więzi przyjaźni.

Dorosły pies i kociątko

Najpierw należy przeszkolić naszego psa, upewniając się, że reaguje na takie komendy jak "Do mnie" czy "Zostaw" ("Nie"). Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, musimy intensywnie z nim ćwiczyć, nagradzając go za posłuszeństwo smakołykami. Kilka dni przed przyprowadzeniem kociaka do domu, warto przynieść kawałek materiału, który przez co najmniej godzinę spędził na legowisku kociaka i jest nasączony jego zapachem. Kiedy pies zacznie wąchać ten materiał, powinniśmy go głośno chwalić, głaskać i nagradzać smakołykiem. Dzięki temu zapach kota będzie kojarzyć się z nagrodą i przyjemnością. Jeżeli pies wykazuje oznaki agresji – najeżoną sierść, podniesiony ogon, szczerzenie zębów czy warczenie – należy go uspokoić delikatnym tonem głosu i głaskaniem. Nie wolno go zganić ani karać, gdyż wtedy zapach kota będzie kojarzył się z czymś nieprzyjemnym, co może skłonić psa do zaatakowania kota.

Często obecność małego kociaka budzi instynkt opiekuńczy u starszego psa, nawet jeśli wcześniej nie miał on kontaktów z kotami. Ważne jest zapoznanie zwierząt najpierw z zapachem, a dopiero później zorganizowanie bezpośredniego spotkania.

Młody kociak często porusza się gwałtownie, skacze, porusza się niespodziewanie i skrada podczas zabawy. Takie zachowanie może pobudzić instynkt łowiecki nawet u najspokojniejszego psa i sprowokować go do pościgu. Dlatego kluczowe jest nadzorowanie właściciela podczas wprowadzania dorosłego psa do znajomości z kociakiem. Na początku pies powinien być trzymany na smyczy. Jeśli przez pierwszych kilkanaście minut nie wykazuje agresji, można go nagrodzić i pozwolić na dalsze poznanie z nowym kompanem. Jednak musimy pamiętać, aby nie zostawiać zwierząt bez nadzoru, ponieważ może to prowadzić do tragicznych konsekwencji. Kiedy nie możemy sprawować kontroli nad zwierzętami, na przykład podczas wychodzenia z domu, powinniśmy je odseparować (zamykać w różnych pomieszczeniach).

Dorosły kot i szczeniak

Pierwszym krokiem w procesie zapoznawania jest również oswojenie się z zapachem. Przedstawiamy kotu tkaninę nasączoną zapachem szczeniaka. Jeśli kot wykazuje obawy wobec nowego zapachu, można umieścić na tej tkaninie kilka, a nawet kilkanaście, jego ulubionych przysmaków. Takie lekcje powinny być wzajemne. Po kilku sesjach zarówno kot, jak i szczenię zaczną kojarzyć wzajemne zapachy z przyjemnością.

Koty z reguły łatwiej akceptują nowego współlokatora. Niemniej jednak nie można zostawić kota i szczeniaka samopas, dopóki ten drugi nie nauczy się podstawowych zasad obowiązujących w domu. Nawet najbardziej tolerancyjny i spokojny kot ostatecznie użyje swojej broni – pazurów, gdy energiczny szczeniak będzie go dręczył poprzez podgryzanie czy ciągłe ściganie. Dlatego szkolenie szczeniaka rozpoczynamy od pierwszych chwil pobytu w naszym domu – za każde prawidłowo wykonane polecenie i zignorowanie obecności kota nagradzamy go smakołykiem.

Czasami, choć rzadko, zdarza się, że kot reaguje na szczenię bardzo agresywnie. Atakuje, gryzie i drapie, gdy tylko piesek znajdzie się w zasięgu jego wzroku. W takich przypadkach należy zganić kota, na przykład polewając go wodą z rozpylacza i ostrzegając go głosem.

Dorosły pies i dorosły kot

W tej sytuacji również warto rozpocząć proces zapoznawania obu zwierząt przez przedstawienie im tkaniny nasączonej zapachem drugiego zwierzęcia. Należy pamiętać, że wprowadzenie dorosłego kota na teren dorosłego psa oznacza wprowadzenie go na już ustanowione terytorium. Wiele zależy od charakteru psa i jego zachowania, które może być trudne do zmienienia. Jeśli podczas spacerów zauważymy, że nasz pies wykazuje agresję wobec kotów, wprowadzenie nowego dorosłego kota może być długotrwałym procesem, a szkolenie psa może zająć dużo czasu. Próba zapoznania zwierząt bez uprzedniego przeszkolenia psa może skończyć się tragicznie.

Łatwiej jest wprowadzić dorosłego kota do domu z dużą przestrzenią. Wówczas można oddzielić zwierzęta i stworzyć dla nich bezpieczne strefy. Nie można zmuszać do przyjaźni dwóch dorosłych osobników, więc należy stworzyć warunki, aby mogły się wzajemnie poznać i zrozumieć, że obecność drugiego zwierzęcia nie jest zagrożeniem. Nie można dopuścić do przejawów agresji i należy monitorować zwierzęta. Wspólne spacery na smyczy oraz podawanie smakołyków mogą ułatwić proces poznawania się, wskazując, że obecność drugiego zwierzęcia wiąże się z przyjemnością.

Należy pamiętać, że wszelkie agresywne zachowania nowego kota wobec spokojnego psa powinny skutkować rezygnacją z przyjęcia go do domu. Nawet pomoc doświadczonego specjalisty może nie dać pożądanych rezultatów, dlatego lepiej zrezygnować z adopcji agresywnego kota i umieścić go w domu, gdzie nie ma psa.

Dorosły kot i dorosły pies

W takim przypadku również należy rozpocząć proces zapoznawania obu zwierząt poprzez przedstawienie im materiału nasączonego zapachem drugiego. Psa należy wcześniej przeszkolić, aby reagował na nasze polecenia. Po przeszkoleniu, prowadzimy psa na smyczy po nowym domu, pozwalając mu zapoznać się z otoczeniem i zapachami. Jeśli pies nie wykazuje zainteresowania obecnością kota, powinniśmy być zadowoleni. Natomiast jeśli pies wykazuje duże zainteresowanie kotem i chęć pościgu, wydajemy polecenia, aby zostawił kota w spokoju i wrócił do nas. Za każdą poprawnie wykonaną komendę nagradzamy psa smakołykiem. Stopniowo możemy zmniejszać odległość między kotem a psem, ale ćwiczenia nadal powinny odbywać się ze smyczą.

Jeśli pies nie słucha poleceń, należy przeprowadzić szkolenie posłuszeństwa. Dopiero po opanowaniu wymaganych komend ("Siad", "Waruj", "Do mnie", "Zostaw") możemy zapoznać psa z kotem. Ważne jest, aby nagradzać psa smakołykami za każde prawidłowe wykonanie polecenia i nie karcić go w obecności kota. W przeciwnym razie pies może połączyć obecność kota z karą i uznać kota za przyczynę niezadowolenia właściciela. W rezultacie pies może nie zwracać uwagi na kota w obecności właściciela, ale zachowywać się agresywnie wobec niego, gdy właściciel jest nieobecny.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są najważniejsze elementy wprowadzania dorosłego psa do domu z kociakiem?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka