Zdjęcie poglądowe

Jak oduczyć kota chodzenia po blacie

Koty są istotami inteligentnymi i pełnymi ciekawości. Ważne jednak jest, aby pamiętać, że są one drapieżnikami, co oznacza, że decydując się na mieć kota jako towarzysza, musimy uszanować jego naturę i być gotowi na pewne ustępstwa.

Kocie zwyczaje

Koty są zwierzętami terytorialnymi - lubią kontrolować swoje otoczenie. Aby zaspokoić swoje instynkty, zwłaszcza te związane z potencjalnymi zagrożeniami, dokładnie patrolują swoje miejsce pobytu. Dotyczy to zarówno kotów żyjących na wolności, jak i tych domowych. W praktyce oznacza to, że nasz kot codziennie dokładnie sprawdzi wszelkie zakamarki domu - również te znajdujące się w kuchni.

Innym ważnym aspektem kociego samopoczucia jest obserwacja otoczenia z różnych wysokości, takich jak półki, szafy, parapety czy blaty. Jest to naturalne zachowanie kotów, a pozbawienie ich tej możliwości może w przyszłości prowadzić do problemów związanych z zaburzeniami zachowania u zwierzęcia.

Czy można nauczyć kota, aby nie wchodził na blaty?

Większość kotów nie można całkowicie oduczyć, ale można ograniczyć ich wędrówki po kuchennych blatach.

Jak to osiągnąć?

Starajmy się zauważać kota, kiedy zamierza wskoczyć na blat. Głośne i stanowcze "NIE", wypowiedziane w momencie, gdy kot przygotowuje się do skoku, lub do minuty po tym, jak wskoczył na blat, pozwoli mu zrozumieć, że nie akceptujemy jego spacerów w tych miejscach. Zwracanie uwagi kota po kilku minutach nie przyniesie skutku. Kot nie będzie w stanie skojarzyć tych dwóch sytuacji, a takie zachowanie może wywołać lęk i dalsze problemy z zachowaniem.

Chowajmy wszystkie interesujące dla kota przedmioty i jedzenie. Postarajmy się, aby kuchenne blaty były jak najbardziej puste. Wtedy kot nie będzie miał powodów, aby się tam wdrapywać, na przykład w poszukiwaniu przekąski czy zabawki.

Kiedy wracamy z zakupów, stawiajmy torby na podłodze. Kot będzie mógł zaspokoić swoją ciekawość i obwąchać produkty na podłodze, a nie na kuchennym stole.

Alternatywa dla kota... dobrze sprawdzają się półki montowane na ścianie, które pozwolą kotu wspinać się wysoko w kuchni. Dzięki temu będzie mógł obserwować otoczenie z góry, a blaty przestaną być dla niego tak kuszące.

Czego unikać?

  • Nie nakładajmy kar – nie krzyczmy na kota ani nie stosujmy przemocy fizycznej. Nie spryskujmy kotka wodą ani nie straszmy go!
  • Nie karmmy kota na wysokościach, takich jak stoły czy blaty. Miski z jedzeniem i wodą dla kota powinny być rozmieszczone na podłodze w kilku miejscach w mieszkaniu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy specjalista ds. zachowania zwierząt zaleci inną metodę podawania pokarmu dla kota.
  • Nie nagradzajmy kota za wizyty na blatach kuchennych, to znaczy nie głaszczmy go, nie oferujmy przysmaków ani nie bawmy się z nim wtedy – to tylko zachęci go do częstszych wizyt na blatach.

Zanim zdecydujemy się na kota, powinniśmy zaznajomić się z jego etologią i podstawowymi potrzebami gatunkowymi. Koty nie są złośliwe, zachowują się zgodnie ze swoją naturą. Nie powinniśmy ich traktować jak psy czy świnki morskie. Decydując się na kota, musimy zdawać sobie sprawę, że to mały tygrys – drapieżnik w 100%, z szerokim zakresem zachowań i nawyków charakterystycznych dla jego gatunku. Czy kot wdrapie się na blat? Tak! Być może zrobi to, gdy opiekun nie patrzy... w takich przypadkach kocia natura zawsze zwycięży. Chowajmy jedzenie i pokażmy wyrozumiałość – relacje z kotem mogą być wyjątkowe, warto iść na kompromis.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są sposoby na ograniczenie wędrówek kota po kuchennych blatach?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka