Zdjęcie poglądowe

Czy mój kot jest chory?

Wszyscy opiekunowie kotów zdają sobie sprawę z niezwykłości tych zwierząt. W związku z tym krąży wiele mitów dotyczących ich zachowań. Ale czy rzeczywiście wszystkie dziwactwa kotów są rezultatem ich specyficznej natury? Mimo że charakter ma wpływ, nie można wszystkiego przypisywać jedynie indywidualizmowi kota, gdyż niektóre postawy mogą wskazywać na chorobę.

Czy mój kot jest chory?

Wszyscy opiekunowie kotów zdają sobie sprawę z niezwykłości tych zwierząt. W związku z tym krąży wiele mitów dotyczących ich zachowań. Ale czy rzeczywiście wszystkie dziwactwa kotów są rezultatem ich specyficznej natury? Mimo że charakter ma wpływ, nie można wszystkiego przypisywać jedynie indywidualizmowi kota, gdyż niektóre postawy mogą wskazywać na chorobę.

Oczyszczające wymioty

Powszechnie przyjętym przekonaniem, które przekazuje się między właścicielami, są okazjonalne wymioty. Uważa się, że kot ma prawo "oczyszczać" swój żołądek. Jeśli chodzi o częstotliwość tego oczyszczania, opinie są podzielone: od wymiotów raz na miesiąc do nawet kilka razy w tygodniu. Chociaż rzadkie wymioty, na przykład raz w miesiącu u zdrowego kota, zazwyczaj nie są problemem, nawet taka częstotliwość u starszego kota może wskazywać na pierwszą fazę przewlekłej niewydolności nerek. Ważne są również składniki wymiotów (np. kule włosowe, jedzenie, ślina) oraz inne objawy towarzyszące, których właściciele mogą nie zauważyć, bo przecież koty są takie dziwaczne. Koty ze względu na swoje nawyki żywieniowe, styl życia oraz budowę nerek (mała liczba nefronów) są narażone na wystąpienie chorób tego organu, których jedynym objawem przez wiele miesięcy mogą być właśnie sporadyczne wymioty. Dlatego zanim uznamy takie zachowanie za normalne u naszego kota, skonsultujmy się z weterynarzem. Może lekarz zdecyduje o profilaktycznym badaniu krwi, dzięki któremu choroba zostanie wykryta we wczesnej fazie. Być może zleci inne badania lub zasugeruje stosowanie specjalnej pasty przeciwwymiotnej, zmianę diety albo jedynie obserwację – tego nie dowiemy się bez wizyty, ale pamiętajmy, że wymioty nie zawsze są naturalne i nie należy ich od razu traktować jako coś normalnego.

Warto zwrócić uwagę na to, że nie każde nietypowe zachowanie kota oznacza chorobę. W niektórych przypadkach może to być jedynie wyraz indywidualnego charakteru naszego pupila. Jednak istotne jest monitorowanie jego zdrowia oraz obserwacja wszelkich niepokojących zmian.

Miłośnik wody

Kolejną opowieścią opowiadaną przez opiekunów kotów są różne miejsca, z których kot pije wodę – choć zwykle pił z miski, stał się bardziej towarzyski, często idzie z nami do łazienki lub kuchni, prosząc o odkręcenie kranu, wyleguje się w wannie lub psotnie pije wodę z wazonu z kwiatami. Picie wody z innych miejsc niż miska rzeczywiście czasem ma związek z kocim usposobieniem, istnieją nawet specjalne fontanny dla kotów zamiast tradycyjnej miski. Oprócz natury, warto również pamiętać o niewydolności nerek, zwłaszcza jeśli nasz kot ma 7 lat lub więcej, a jego nawyki picia nagle się zmieniły. W takim przypadku wizyta u weterynarza dla spokoju ducha nie zaszkodzi. Podobnie postępujemy, gdy kot zaczyna pić więcej lub mniej wody.

Złośliwiec

Mówi się, że koty są też figlarnie i potrafią oddawać mocz w różnych niedozwolonych miejscach, często nawet na oczach właścicieli, nie tylko na podłogę czy dywan, ale nawet na łóżko. Niewłaściwe jest nazywanie takich zachowań figlarnymi, gdyż oddawanie moczu poza kuwetą może wynikać z nieodpowiedniego zachowania lub choroby. Przyczyną złego zachowania może być wiele czynników, np. nowy zwierzak w domu, nowy mebel, remont, niewłaściwe miejsce kuwety, nieodpowiedni żwirek, zbyt mało kuwet w porównaniu do liczby kotów, wyjazd osoby bliskiej kocie czy inne czynniki, które mogą zaburzyć równowagę psychiczną kota. Choroby zwykle obejmują infekcje dróg moczowych, idiopatyczne zapalenie pęcherza itp.

Podobnym problemem, również związanym z chorobami dróg moczowych, jest ciągłe siedzenie w kuwecie (lub poza nią) i próby oddawania moczu, które są nieskuteczne lub kończą się wydaleniem kilku kropli moczu lub krwi. To poważny objaw wskazujący na częściowe lub całkowite zablokowanie cewki moczowej. Wymaga natychmiastowej interwencji, gdyż mocz jest wciąż produkowany, ale nie ma ujścia, co może prowadzić do tragicznego pęknięcia pęcherza moczowego lub uszkodzenia nerek z powodu cofania się moczu.

Należy odróżnić próby oddawania moczu od prób wypróżniania. Zaparcia są również problemem dla naszych kocich przyjaciół i mogą wynikać z nieodpowiedniej diety, zbyt małej ilości spożywanej wody, niedrożności w przewodzie pokarmowym lub poza nim (np. nowotwory, ciała obce, kule włosowe). Dobrą praktyką jest codzienne usuwanie nieczystości z kuwety, co pozwala na bieżące monitorowanie wypróżnień naszego pupila, przynajmniej w pewnym stopniu.

Mądry i spokojny

U starszych kotów można zaobserwować niechęć do wskakiwania na szafy, parapety, fotele itp. Interpretuje się to zwykle jako objaw starości lub właściciele twierdzą, że ich kot w końcu stał się spokojny i nie przeszkadza domownikom, wszędzie się wdrapując. Starość jest naturalnym procesem, ale z nią często wiążą się problemy, takie jak bóle stawów. To zagadnienie jest często pomijane u starszych kotów, ponieważ poza rezygnacją z wskakiwania na różne meble (co może nawet cieszyć właścicieli) może nie dawać innych oznak dyskomfortu.

Czyścioszek

Zdarzają się także przypadki kotów uważanych za wyjątkowo dbające o czystość, których właściciele opowiadają, że ich kot tak bardzo lubi być czysty, że wylizuje własne futerko aż do gołej skóry. Koty rzeczywiście są czystymi zwierzętami, ale tak uporczywe lizanie może być objawem choroby lub problemu behawioralnego. Nadmierne wylizywanie brzucha lub ud może świadczyć na przykład o zapaleniu pęcherza, bólach stawów, zewnętrznych pasożytach, natomiast ciągłe lizanie narządów płciowych może wskazywać na problemy z układem moczowo-płciowym.

Wybredny

Właściciele kotów często doświadczają wygórowanych gustów kulinarnych swoich futrzanych przyjaciół, co zmusza ich do wysiłków, by zaspokoić ich upodobania. Jednak powinno nas zaniepokoić, gdy kot zaczyna częściej wybrzydzać. Jeśli nasz towarzysz nie chce jeść suchej karmy, zamiast gryźć połyka duże kawałki pokarmu, je jednym bokiem pyska lub próbuje ugryźć kęs, a potem go wypluwa, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii w celu sprawdzenia stanu zębów, dziąseł, a może nawet nerek (tak, znowu te nerki...).

Inne objawy, które mogą nie być dziwacznymi zachowaniami, ale wymagają interwencji, to katar, wydzielina z oczu, duszność (takie dolegliwości mogą wskazywać na tzw. koci katar lub inne infekcje układu oddechowego), świąd uszu (w połączeniu z suchą, brązową wydzieliną może wskazywać na obecność świerzbowca usznego), biegunka (zarówno ostra, jak i przewlekła, która paradoksalnie może być bardziej niepokojącym objawem) oraz krew w stolcu (może występować m.in. przy nadwrażliwości pokarmowej). Warto zwrócić szczególną uwagę na objaw oczny polegający na wysunięciu trzeciej powieki. Często jest on opisywany przez właścicieli jako dodatkowa błona lub narośl na oku. Wysunięcie trzeciej powieki może być jednym z objawów chorób oczu, ale częściej wskazuje na osłabienie organizmu z powodu choroby ogólnoustrojowej, np. zarażenie pasożytami, białaczka, infekcja.

Jak już wspomniano, koty są wyjątkowe pod względem swoich zachowań i właśnie za to je kochamy. Mimo to, pamiętajmy o cienkiej granicy między ich codziennymi osobliwościami a objawami chorobowymi. Koty są zwierzętami skrytymi, a wiele chorób u nich może długo przebiegać bezobjawowo, dlatego warto konsultować się w sprawie ich zachowań z wykwalifikowanymi osobami, takimi jak lekarz weterynarii czy behawiorysta. Dzięki temu nasz kot będzie miał większą szansę na długie życie w dobrym zdrowiu i kondycji.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są niepokojące objawy u kotów, które mogą wskazywać na chorobę

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka