Zdjęcie poglądowe

Antykoncepcja u samców

Kastracja nie jest już jedyną znaną metodą antykoncepcji samców. Nasz pies lub kocur mają teraz szansę na mniej inwazyjne sposoby ograniczenia zdolności reprodukcyjnych. Dzięki nim możemy też wyeliminować uciążliwe zachowania behawioralne związane z działaniem testosteronu.

Antykoncepcja u samców psów i kotów

Do konieczności stosowania antykoncepcji u samców naszych zwierząt towarzyszących nie trzeba już nikogo przekonywać. Wiemy jak ważnym aspektem jest świadome rozmnażanie zwierząt z naszych hodowli oraz zapobieganie rozrodowi psów i kotów, które z różnych przyczyn nie powinny mieć potomstwa. Znane nam są także aspekty zdrowotne i możliwość uchronienia naszych zwierząt przed niektórymi chorobami układu rozrodczego. Kwestią naszej decyzji pozostaje wybór metody skutecznej antykoncepcji.
Coraz większą popularnością cieszy się antykoncepcja niechirurgiczna. Głównym powodem jest jej wysoka skuteczność, porównywalna do kastracji. Ponadto zabiegi te są tańsze, mniej inwazyjne dla zwierzęcia, szybsze i zwykle nie powodują powikłań. Stosowane obecnie metody antykoncepcji niechirurgicznej mogą mieć trwały lub czasowy skutek. Trwałe uniemożliwienie rozrodu stosowane jest w przypadku samców, które nie są do tego przeznaczone. Zwykle poddawane są tym metodom psy znajdujące się w schroniskach, przeznaczone do adopcji, posiadające cechy niewskazane do przekazywania potomstwu. Antykoncepcja czasowa to rozwiązanie w sytuacji, w której właściciele decydują się na uniemożliwienie rozmnażania zwierząt przez określony czas. Wpływa również na zahamowanie zachowań płciowych samców.

Metody antykoncepcji trwałej

Wazektomia chemiczna

Metoda ta polega na podawaniu związków chemicznych bezpośrednio do ogona najądrza zwierzęcia. Po kilkutygodniowym stosowaniu powoduje azoospermię, czyli brak plemników w nasieniu. Środki podawane muszą być z dużą precyzją, ponieważ kontakt z moszną może powodować martwicę lub ropnie w jej okolicach. Jest to główny skutek uboczny, który w efekcie końcowym może prowadzić do konieczności usunięcia moszny lub zastosowania orchideoktomii. Zaletą wazektomii chemicznej jest niewątpliwie zachowanie produkcji testosteronu przez organizm zwierzęcia.

Ultradźwięki

Kolejną trwałą metodą antykoncepcji jest działanie na tkankę jąder ultradźwiękami. W ciągu 4 tygodni osiągany jest stan zmniejszenia jąder oraz pogorszenie jakości nasienia. Po około 40 dniach obserwowana jest azoospermia, zmniejszenie objętości jąder oraz zmiany, które potwierdzają uszkodzenie miąższu jąder – tym samym skuteczną i trwałą antykoncepcję. Podobnie jak przypadku wazektomii poziom testosteronu jest zachowany na podobnym do fizjologicznego poziomie.

Antykoncepcja czasowa

Preparaty hormonalne

Obecnie dostępne są preparaty hormonalne w postaci podskórnych implantów. Zawierają one hormon powodujący u psów i kotów spadek stężenia testosteronu do koniecznego minimum. Dodatkowo obserwuje się zmniejszenie jąder, zanik spermatogenezy oraz zmiany w zachowaniu samców. Polegają one głównie na spadku popędu płciowego, zaniku lub znacznym ograniczeniu zachowań kopulacyjnych, a u kotów zaniku znakowania terenu moczem. Hormony zaczynają działać po kilku tygodniach od wszczepienia implantu i utrzymują się przez ok. 6 lub 12 m-cy, w zależności od preparatu. Po upływie tego czasu zdolności reprodukcyjne stopniowo wracają.

Toksyny reprodukcyjne

Substancje cytotoksyczne stosowane w tej metodzie powodują upośledzenie komórek wydzielniczych przysadki, a w końcowym efekcie prowadzą do spadku wydzielania przez nią gonadotropin i przerwaniu osi podwzgórzowo-przysadkowo-jądrowej. Działanie to zostało wykorzystane do uszkodzenia morfologii i czynności jąder, w konsekwencji prowadzi do czasowej antykoncepcji.

Antykoncepcja immunologiczna

W tym sposobie czasowego ograniczenia rozrodu zwierząt wykorzystywane są immunologiczne właściwości białek. Poprzez zablokowanie odpowiednich makroskładników można uzyskać zahamowanie aktywności płciowej zwierząt i skuteczną antykoncepcję. Spada liczba plemników, pogarsza się ich ruchliwość, jądra ulegają zmniejszeniu, a poziom testosteronu spada. Metoda jest odwracalna, po zaniku wytworzonych przez organizm przeciwciał zdolności reprodukcyjne powracają.

Zalety niechirurgicznej antykoncepcji

Niechirurgiczne metody antykoncepcji samców umożliwiają regulację rozrodu zwierząt bez stosowania inwazyjnej kastracji. Stosując metody czasowe, psy lub kocury przeznaczone w hodowli do rozmnażania mogą zachować tę możliwość. Natomiast w czasie, gdy ich zachowania płciowe są niewskazane, stosując wymienione środki można je wyeliminować lub stłumić. Podobnie w sytuacji, gdy problemem jest agresja zwierzęcia. Zmniejszenie poziomu testosteronu do minimum pozwala ograniczyć wrogość samca do innych zwierząt lub ludzi. Stosowanie niechirurgicznej antykoncepcji jest szansą na uniknięcie powikłań po zabiegu kastracji oraz niepożądanego działania narkozy, której stosowanie u części zwierząt bywa ryzykowne. Przed podjęciem decyzji o wyborze metody antykoncepcji dla naszych zwierząt warto przeanalizować zalety i wady wspomnianych metod. Pozwoli to nam wybrać najlepszą dla naszego pupila.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są różne metody antykoncepcji dla samców psów i kotów?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka