Zdjęcie poglądowe

Agresja u kota

Koty wykazują nieprzewidywalne zachowania względem innych kotów lub ludzi. Niektóre z nich są zwierzętami o silnych instynktach terytorialnych i mogą mieć trudności z akceptacją innych kotów. Mimo to, kwestię agresji u kota można stopniowo rozwiązać. Warto mieć na uwadze, że wychowywanie agresywnego kota wymaga dużo wysiłku i czasu.

Kwestia terytorium jest bardzo istotna dla kotów. Obrona swojego terytorium może się przejawiać, gdy kot odczuwa obecność intruza na swoim terenie – na przykład gdy w domu pojawia się nowy kot lub gdy domowy kot spotyka obce koty na zewnątrz. Niezależnie od płci, zarówno kotki, jak i koty, zaciekle bronią swojego terytorium, gdy uważają, że pojawiające się zwierzę jest nieproszonym gościem. W takiej sytuacji kot czyha na intruza, ściga go, a gdy dojdzie do bezpośredniego kontaktu, może syczeć i uderzać go łapą. Tego rodzaju agresja rzadko występuje w stosunku do ludzi.

Dorosłe samce kotów często się "straszą" i wchodzą w konflikty. Jest to naturalne zachowanie, szczególnie gdy próbują zwiększyć swoją pozycję w hierarchii lub w czasie sezonu godowego. "Pogróżki" objawiają się przez przyjęcie specjalnej postawy ciała, sztywne poruszanie się, krzyki i wycie. Podczas walki, napastnik atakuje szyję i kark przeciwnika, przewraca go na ziemię, a ten broni się, uderzając i drapiąc po brzuchu napastnika. Rany odniesione podczas takiej walki rzadko są poważne, jednak nawet drobne zadrapania mogą prowadzić do infekcji. U samców po kastracji agresja tego typu występuje rzadziej niż u tych, które nie przeszły tego zabiegu.

Koty, które czują się zaatakowane i nie mają możliwości ucieczki, wykazują agresję wynikającą ze strachu i w obronie własnej. Taki kot często kładzie się na ziemi, chowa łapy pod siebie, opuszcza uszy do tyłu i zwija ogon. Takie zachowanie może wystąpić w odpowiedzi na próbę ukarania przez człowieka, atak lub próbę ataku ze strony innego kota, a także w sytuacjach, gdy zwierzę czuje się zagrożone i przestraszone.

Agresja przekierowana pojawia się, gdy kot jest poddenerwowany, ale nie może zaatakować sprawcy swojego napięcia. W takim przypadku może wyładować swoją agresję na innym zwierzęciu lub człowieku, na przykład atakując jego rękę czy nogę.

Agresja związana z zabawą występuje głównie u młodych kotów (do 2 lat), które nie mają innych kotów do wspólnych zabaw. Udawane ataki na nieświadomego człowieka, na przykład schodzącego ze schodów czy nawet poruszającego się we śnie, zazwyczaj kończą się drapaniem i gryzieniem, które jednak nie powodują poważnych ran. Przed atakiem, kot może się przykucnąć nieruchomo, poruszać ogonem, poruszać uszami w przód i w tył lub owinąć przednimi łapkami nogę lub rękę osoby podczas "zagryzania" ofiary. Większość agresywnych zachowań związanych z zabawą można łatwo przekierować na inny przedmiot, na przykład na zabawkę dla kota.

Koty mogą również wykazywać agresję podczas głaskania czy czesania. Warto zaprzestać tych czynności, gdy kot zaczyna się niecierpliwić, kręcić, machać ogonem lub jego końcówką, poruszać uszami w tył i przód, albo kłaść je płasko na głowie, lub gdy zaczyna śledzić wzrokiem ruchy ręki. Czas czesania można wydłużyć, podając kotu smakołyk w trakcie czesania, jeśli zauważymy u niego którykolwiek z wyżej wymienionych objawów. W takim przypadku warto również zmniejszyć częstotliwość czesania. Ważne jest także, aby nagrodzić kota za cierpliwość na zakończenie czesania, zanim pojawią się pierwsze oznaki agresji.

Jeśli u kota zaobserwowane zostaną oznaki agresji, warto podjąć następujące kroki:

  • odwiedzić weterynarza, aby sprawdzić, czy przyczyną agresji nie jest jakaś choroba,
  • zasięgnąć porady u doświadczonego hodowcy lub kociego behawiorysty; próba samodzielnego rozwiązania problemu agresji bez uprzedniej konsultacji może być nieskuteczna,
  • rozważyć zabieg sterylizacji,
  • wprowadzać nowe koty do domu stopniowo, po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii, behawiorystą lub hodowcą,
  • uważnie monitorować i zapobiegać agresywnym zachowaniom między kotami.

Oto czego unikać w przypadku agresji u kota:

  • unikać podnoszenia przestraszonego lub agresywnego kota - może to prowadzić do zadrapań i pogryzień, a rany trudno się goją i może wystąpić infekcja; w przypadku zadrapania należy przemyć ranę wodą utlenioną i zgłosić się do lekarza;
  • nie karać kota - może to tylko pogłębić agresję i budować niechęć wobec nas;
  • nie rozdzielać walczących kotów rękoma - grozi to zadrapaniami i pogryzieniami; takie potyczki należy przerywać, polewając koty wodą, wydając głośny dźwięk lub rzucając w nie coś miękkiego (np. pluszak).

Należy pamiętać, że podczas próby zapoznawania kotów, jeden z nich może wykazywać oznaki zabawy, które mogą być odbierane jako atak. Taką sytuację trzeba traktować jako potencjalny konflikt. Oczywiście, im więcej kotów w domu, tym więcej możliwych konfliktów.

Koty dobrze zsocjalizowane (które nie miały złych doświadczeń z innymi kotami w młodości) są częściej tolerancyjne wobec innych kotów niż te, które były izolowane od innych kotów lub miały trudne początki. Koty podwórkowe będą czuły się nieswojo w domu pełnym kotów, ponieważ przez całe życie musiały walczyć z innymi o przetrwanie i terytorium. Również genetyka wpływa na agresję: kocięta po spokojnych i tolerancyjnych rodzicach mają większe szanse na podobne zachowanie.

PYTANIE za prawidłową odpowiedź

Jakie są różne rodzaje agresji u kotów i jak się objawiają?

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka