Zwierzęcy eliksir młodości

Jak byłby życie bez nich? Dla wielu ludzi zwierzęta domowe są prawdziwymi towarzyszami życia, z którymi nawiązują nierozłączną więź, która często przewyższa nawet tę rodzinna. Bez wątpienia miłość po obu stronach jest dobra dla duszy, ale nie tylko, ponieważ ich wierna obecność może być prawdziwym eliksirem wiecznej młodości.

Badacze z Uniwersytetu Południowej Australii są tak przekonani o tym, jak bardzo zwierzęta mogą wzbogacić czyjeś życie, zwłaszcza osób starszych, że oficjalnie zażądali od rządu federalnego Australii wsparcia finansowego dla zatrudnienia zwierząt domowych w ośrodkach opiekuńczych, aby pomóc poprawić zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie tysiącom mieszkańców.

Dr Janette Young, badaczka w UniSA i kierująca projektem, twierdzi, że nie można już bagatelizować korzyści dla zdrowia związanych z relacjami człowiek-zwierzę, zwłaszcza dla osób słabych i starszych.

"Piękno zwierząt domowych polega na tym, że pomagają nam czuć się szczęśliwymi i zdrowymi. I mogą to robić na wiele sposobów: wychodzimy z nimi na spacery i się z nimi bawimy, co pomaga nam pozostać aktywnymi; karmimy je i opiekujemy się nimi, dając nam cel; ale przede wszystkim, zawsze są tam, aby dawać nam bezwarunkową miłość i towarzystwo", powiedziała doktor.

"Niestety, jednym z najbardziej podstępnych problemów starzenia się jest pozbawienie kontaktu z innymi, a zwierzęta domowe, które zawsze są gotowe do pieszczot i dawania miłości, mogą naprawdę zrobić różnicę dla tych samotnych osób. Zwłaszcza dla starszych osób w ośrodkach opiekuńczych, które potrzebują (i zasługują na) zdrowe i pozytywne środowisko", dodała autorka.

Zespół doktor Young pracował więc nad sposobami utrzymywania relacji między ludźmi w podeszłym wieku a zwierzętami, badając na przykład więź, którą tworzą koty mieszkające w strukturach mieszkalnych.

"Żyjąc z mieszkańcami, koty pomagałyby złagodzić samotność mieszkańców, a także redukować stres, lęk i depresję. Pieszcząc je, rozmawiając z nimi, opiekując się nimi i kochając je, zapewniłyby ten szczególny poczucie towarzystwa, które zapewniłoby starszym osobom zdrowsze i spokojniejsze życie" - wyjaśniła Young.

Co o tym myślicie? Czy macie wrażenie, że wasze futerkowe towarzystwo przedłuża wasze życie?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.


Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.