Uwaga na skład karmy!

Ostatnie badanie opublikowane w grudniu 2022 roku wykazało, że psy, które jedzą karmę z głównymi składnikami pochodzącymi z roślin strączkowych, takich jak groch, ciecierzyca i fasola, mogą być bardziej narażone na problemy kardiologiczne.

Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, przypadki kardiomiopatii rozstrzeniowej, choroby serca, są mocno powiązane z dietami bezglutenowymi, które często zawierają rośliny strączkowe.

Wyniki badania sugerują, że dieta zawierająca dużo roślin strączkowych, takich jak groch czy soczewica, może być czynnikiem ryzyka rozwoju kardiomiopatii rozstrzeniowej u psów. FDA (amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) od 2018 roku prowadzi dochodzenie w sprawie tych nietypowych przypadków choroby serca, które po raz pierwszy pojawiły się w 2014 roku. Przypadki te dotyczyły głównie psów karmionych dietami bezzbożowymi zawierającymi groch lub soczewicę. Ciekawym faktem jest, że wiele z tych psów miało poprawę lub całkowite ustąpienie objawów choroby po zmianie diety, co jest niezwykłe, ponieważ DCM jest zazwyczaj postępującą, śmiertelną chorobą, nawet przy intensywnym leczeniu. Właściciele psów powinni rozważyć skonsultowanie się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że ich pupile otrzymują odpowiednią dietę i minimalizują ryzyko problemów sercowych.

Właściciele psów powinni być świadomi tego związku i skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że ich pupil otrzymuje odpowiednią dietę i minimalizuje ryzyko problemów sercowych.

Potrzebne są dalsze badania - o ich wynikach będziemy informować.

Groch i rośliny strączkowe są stosowane w karmach dla psów jako zamiennik zboża - nie da się wyprodukować suchej karmy bez dużego dodatku węglowodanów. Groch jako zamiennik zbóż jednak jest coraz częściej traktowany jako kontrowersyjny dodatek. Jego wysoka alergenność i skłonność do wzdęć jest coraz częściej poruszana przez opiekunów zwierząt.


Mamy w naszej ofercie karmy nie zawierające zarówno zbóż jak i roślin strączkowych. Zapraszamy do kontaktu!

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.