Zdjęcie poglądowe
Photorama
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Tragedia w lesie

15 maja 2023 roku stał się tragicznym dniem dla właścicieli trzech psów - Aresa, Antoniny i Lusi. Podczas spaceru w lesie chotomowskim, zwierzęta zostały narażone na substancje chemiczne stosowane przez Nadleśnictwo Jabłonna do zwalczania owadów. Według relacji poszkodowanych nie było żadnej informacji o tych działaniach na obrzeżach lasu. Właściciele znaleźli oznaczenia o zastosowanych opryskach w głębi lasu, kiedy było już za późno.

Antonina jako pierwsza poczuła skutki ekspozycji na chemikalia, a jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Spędziła wiele godzin w klinice weterynaryjnej, gdzie była leczona. Niestety, Ares nie miał tyle szczęścia. Po tygodniu walki, stan jego trzustki zmusił włascieli weterynarzy do poddania go eutanazji. Lusia, prezentująca podobne objawy, również została hospitalizowana.

Właściciele zwierząt otrzymali informację, że psy były zatrute przez opryski przeciwko chrabąszczom stosowane w państwowych lasach. Nie byli oni jedynymi poszkodowanymi - zostało zgłoszonych więcej przypadków podobnych objawów.

Właściciele podjęli działania, aby znaleźć informacje o stosowanych chemicznych zabiegach na stronie Nadleśnictwa Jabłonna. Po wielu próbach skontaktowania się z nadleśnictwem, właściciele skorzystali z pomocy posłanki Barbary Nowackiej. Dopiero wtedy dowiedzieli się, że użyto szkodliwego dla żywych organizmów środka chemicznego, MOSPILAN 20SP.

W odpowiedzi na krytykę, Nadleśniczy utrzymuje, że las był odpowiednio oznakowany, co jest kwestionowane przez właścicieli. Wskazują oni, że teren został prawidłowo oznakowany dopiero po ich skargach.

Właściciele zdecydowali walczyć o sprawiedliwość na drodze sądowej, domagając się konsekwencji za śmierć Aresa i chorobę pozostałych psów. Oświadczają, że walczyć będą w imieniu swoich zwierząt, innych zatrutych psów oraz wszystkich zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy. Stwierdzili, że są zdecydowani walczyć o poniesienie konsekwencji przez Nadleśnictwo Jabłonna za ich działania.

Właściciele zwierząt proszą o wsparcie finansowe na leczenie zwierząt: zbiórka

Poczytaj o Uwaga na opryski leśne

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka