Tajemnicza i groźna choroba kotów
W Polsce zaobserwowano gwałtowny wzrost zachorowań u kotów, które wykazują alarmujące objawy neurologiczno-oddechowe. W obliczu wysokiej śmiertelności i braku skutecznego leczenia, właściciele kotów są zobowiązani do podjęcia natychmiastowych działań i zachowania szczególnej ostrożności.
Ostrzeżenie dotyczące zdrowia kotów: zagrożenie na terenie Polski
W ostatnich dniach na terenie Polski zaobserwowano niepokojący wzrost liczby zachorowań u kotów, charakteryzujących się objawami neurologiczno-oddechowymi.
Objawy infekcji:
Wszystkie powyższe objawy powinny zostać natychmiast skonsultowane z lekarzem weterynarii. W związku z zagrożeniem, jakie niesie za sobą ta choroba, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
Zalecane środki ostrożności obejmują:
Niestety, obecne leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Doświadczamy dużej śmiertelności wśród kotów, a choroba dotyka zarówno zwierzęta młode i zdrowe, jak i starsze czy już chore.
W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych kotów, apelujemy o dodatkowe środki ostrożności.
Dziękujemy za współpracę w tej krytycznej sytuacji i prosimy o odpowiedzialne postępowanie w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych czworonożnych przyjaciół.
Teorie spiskowe
Teorie są różne. Od ptasiej grypy, po toksyczne (a jakże!) kurczaki z Ukrainy.
Plotka się świetnie odnalazła w mediach społecznościowych a dobrze poinformowane źródła oraz niepotwierdzone ale bardzo prawdopodobne doniesienia wysnuwają coraz lepsze teorie.
W związku z tym główny lekarz weterynarii wydał oświadczenie:
W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych, informacjami na temat rzekomych zakażeń kotów domowych wirusami grypy ptaków, Główny Lekarz Weterynarii informuje.
Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego
w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed - i poubojowe.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych, wirusami grypy ptaków (źródło: https://wahis.woah.org).
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy wirus grypy ptaków stanowi zagrożenie dla ptactwa domowego oraz dzikiego. Główny Lekarz Weterynarii jest w ścisłym kontakcie z placówkami naukowymi z dziedziny weterynarii oraz organami Krajowej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia sytuacji.
W przypadku posiadania nowych danych GLW będzie podejmować działanie stosowne do sytuacji i ewentualnego zagrożenia zdrowia zwierząt zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.
9:00 - 20:00
SOBOTA10:00 - 16:00
GODZINY PRACY