Zdjęcie poglądowe

Walka z psimi odchodami

Właściciele psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach, stanowią duży problem dla miast. W wyniku ich nieodpowiedzialności, w odchody wchodzą zarówno dzieci, jak i dorośli. W celu rozwiązania tego problemu, Izrael i Czechy wprowadziły rozwiązanie w postaci rejestracji DNA psów, pozwala to na łatwiejsze i skuteczniejsze ujawnienie właściciela odpowiedzialnego za pozostawienie odchodów.

Miasta mają trudności z utrzymaniem czystości ponieważ właściciele nie sprzątają po swoich pupilach. Jednym z rozwiązań jest postawienie koszy na psie odchody, jednak nie zawsze jest to skuteczne, a właściciele, którzy nie stosują się do tak podstawowych zasad życia społecznego, mogą być ukarani jedynie wtedy, gdy są przyłapani na gorącym uczynku. Właściciele, którzy nie noszą ze sobą worków na odchody i ci, którzy ich w ogóle nie używają, stanowią dodatkowe obciążenie dla budżetu miasta. Koszty związane z utrzymaniem czystości po psach obejmują stawianie koszy, opróżnianie ich przez MPO, zakup worków i sprzątanie ulic.

Psie odchody i mocz szkodzą również bioróżnorodności. Ratusz w Czeskiej Pradze szacuje, że rocznie sprząta około 125 ton psich odchodów, co kosztuje w przeliczeniu na nasze około 2 milionów złotych. W Polsce niestety brak dokładnych danych dotyczących kosztów związanych z utrzymaniem czystości po psach.

Izrael wprowadził pionierską metodę, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem ulic przez psy. W tym kraju wszystkie psy muszą być zarejestrowane, a państwo wprowadziło również obowiązek rejestracji DNA psów. Dzięki temu, gdy funkcjonariusz znajdzie ekskrementy na ulicy, może pobrać próbkę do testów DNA i automatycznie wystawić grzywnę dla właściciela psa. Podobne projekty pilotażowe są również prowadzone w Czechach i Włoszech. Badanie DNA jest drogie, podobnie jak utrzymywanie bazy. Grzywna więc będzie odpowiednio słona.

Właściciele psów są zobowiązani do sprzątania po swoich pupilach. Niektórzy właściciele mogą tłumaczyć się tym, że się brzydzą lub że płacą podatki, ale posiadanie psa to również obowiązek. Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, takimi jak psie odchody.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka