Zdjęcie poglądowe

Kot nie jest gatunkiem inwazyjnym

W zalewie informacji, nie wszystko co słyszymy lub czytamy jest prawdą. Czy zdarzyło Ci się natknąć na stwierdzenie, że kot domowy jest inwazyjnym gatunkiem obcym (IGO)? Jeżeli tak, to zapewne stanowiło to dla Ciebie zaskoczenie. W tym artykule chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości - zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, kot domowy NIE jest klasyfikowany jako inwazyjny gatunek obcy! Rozprawiamy się z tym mitem i wyjaśniamy, dlaczego koty domowe nie znajdują się na krajowej ani unijnej liście IGO. Jednocześnie podkreślamy, jak ważna jest odpowiedzialność właścicieli w ochronie dzikiej przyrody. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej!

Demaskujemy mity: Koty domowe a prawo

W dobie informacyjnej dżungli, łatwo jest dać się zwieść nieprawdziwym wiadomościom. Jednym z mitów, który ostatnio zyskał na popularności, jest stwierdzenie, że kot domowy jest inwazyjnym gatunkiem obcym (IGO). Dla jasności: zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, kot domowy NIE jest klasyfikowany jako inwazyjny gatunek obcy!

Zrozumieć prawo: Koty domowe a lista IGO

Koty domowe nie znajdują się ani na krajowej, ani na unijnej liście IGO. Oznacza to, że nie są uznawane za zagrożenie dla Polski lub Unii Europejskiej z punktu widzenia inwazji biologicznej. Dlatego też, koty domowe nie podlegają restrykcjom, które obowiązują dla gatunków znajdujących się na tych listach. Niemniej jednak, niektóre publikacje próbują zakwalifikować koty domowe jako IGO, wprowadzając w ten sposób dezinformację.

Właściciel kota: Co musisz wiedzieć

Właściciele kotów domowych nie muszą przestrzegać wymogów zawartych w ustawie o gatunkach obcych, takich jak konieczność uzyskania pozwolenia na ich posiadanie. Koty domowe mogą być również legalnie kupowane i sprzedawane bez żadnych specjalnych zezwoleń.

Artykuł opublikowany 10 lipca w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej pod tytułem Kot zakwalifikowany jako gatunek inwazyjny, a także inne publikacje o podobnej treści, wprowadzają czytelników w błąd i mogą wywoływać nieuzasadniony niepokój. Informacje zawarte w tych tekstach, które sugerują, że Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk zakwalifikował kota jako IGO, nie mają związku z obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej przepisami prawa.

Koty domowe a dzikie ekosystemy

Niemniej jednak, warto pamiętać, że koty domowe mogą stanowić zagrożenie dla dzikich zwierząt, zwłaszcza ptaków, jeżeli są regularnie wypuszczane na zewnątrz bez odpowiedniego nadzoru. Dlatego apelujemy do właścicieli kotów o odpowiedzialność i troskę o dziką przyrodę.

Przypisy

  1. Regulation (EU) No 1143/2014 of the European Parliament and of the Council of 22 October 2014 on the prevention and management of the introduction and spread of invasive alien species. EUR-Lex. Retrieved 10 July 2021.
  2. Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o ochronie gatunków dziko występujących zwierząt przed eksploatacją lub używaniem do celów niezgodnych z ich dobrostanem. ISAP. Retrieved 10 July 2021.
  3. Invasive Alien Species in Poland. Polish Academy of Sciences Institute of Nature Conservation. Retrieved 10 July 2021.
  4. Cats and Wildlife: A Conservation Dilemma. Berkeley.edu. Retrieved 10 July 2021.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka