Zdjęcie poglądowe
ivabalk
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Ptasia grypa w Szczecinie?

Warszawskie laboratorium weterynaryjne bada próbki przesłane ze Szczecina w celu sprawdzenia obecności wirusa ptasiej grypy. W przypadku jednego z kocich pacjentów zaobserwowano objawy typowe dla tej choroby. Wirus H5N1 powoduje między innymi niewydolność układu oddechowego i zaburzenia neurologiczne.

Próbki do badania dostarczył jeden ze szczecińskich gabinetów weterynaryjnych. Kot, którego objawy sugerowały zakażenie ptasią grypą, prezentował m.in. brak apetytu, duszność, gorączkę, nierównomiernie rozszerzone źrenice, a także epizody ataksji i drgawek.

Dotychczas potwierdzono ponad 30 przypadków ptasiej grypy u kotów w różnych częściach Polski. Zachodniopomorskie, mimo kilku potwierdzonych przypadków ptasiej grypy u dzikich ptaków, nie jest regionem szczególnie narażonym na tę chorobę.

Ptasia grypa może atakować zarówno koty wolno żyjące, jak i domowe, nawet te, które nie wychodzą z domu. Mimo to, nie potwierdzono jeszcze jak konkretna droga zakażenia działa w tych przypadkach. Zaleca się ostrożność, szczególnie w kontakcie z kotami, a także dbanie o higienę i odpowiednie karmienie zwierząt.

Potwierdzone przypadki ptasiej grypy w kraju oraz podejrzenie pierwszego takiego przypadku w Szczecinie to powód do zwiększonej troski o nasze koty. Warto pamiętać o odpowiedniej ostrożności, szczególnie gdy zagrożeniem jest śmiertelna choroba.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka