Zdjęcie poglądowe
Veronika_Andrews
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Nie ratuj podlotów!

Podloty to młode ptaki, które opuściły już gniazdo, ale nie są jeszcze w pełni samodzielne. Są to zwykle ptaki z grupy wróblowatych, sikor, drozdów czy sójek. Wyróżniają się jeszcze niewykształconymi w pełni skrzydłami i ogonem, a ich pióra mogą wyglądać na nieco puchate i niedojrzałe. Mimo że nie potrafią jeszcze dobrze latać, są aktywne, potrafią się przemieszczać na krótkie odległości i uczą się zdobywać pokarm pod okiem rodziców.

Dlaczego nie wolno zabierać podlotów?

Podloty opuszczają gniazdo zanim nauczą się w pełni latać, ponieważ taka strategia zwiększa ich szanse na przeżycie. Gniazdo jest łatwym celem dla drapieżników, a rozproszenie młodych zmniejsza ryzyko ich schwytania. Rodzice wciąż opiekują się swoimi młodymi, dokarmiają je i uczą, jak radzić sobie w naturalnym środowisku.

Zabranie podlota może być katastrofalne w skutkach dla ptaka. Podloty potrzebują opieki swoich rodziców, którzy dostarczają im odpowiedniego pożywienia i uczą przetrwania w dzikiej przyrodzie. Wychowanie przez człowieka jest dla nich zazwyczaj mniej skuteczne i może prowadzić do problemów z przystosowaniem do życia na wolności.

Jak pomóc podlotom?

  1. Obserwacja z dystansu: Jeśli zauważysz podlota, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to obserwować go z dystansu. W większości przypadków rodzice są w pobliżu i opiekują się nim. Jeśli ptak jest w niebezpiecznym miejscu, na przykład na ulicy, warto poczekać chwilę, aby zobaczyć, czy rodzice go nie przeniosą lub sam się nie przemieści.
  2. Przeniesienie w bezpieczne miejsce: Jeśli podlot znajduje się w miejscu narażonym na niebezpieczeństwo, np. na ruchliwej ulicy, można go delikatnie przenieść w bezpieczniejsze miejsce, najlepiej niedaleko od miejsca, gdzie go znaleziono, aby rodzice mogli go odnaleźć. Należy używać rękawiczek lub kawałka materiału, aby ograniczyć kontakt z ludzkim zapachem.
  3. Unikanie karmienia: Karmienie podlotów przez człowieka może być trudne i ryzykowne. Młode ptaki mają specjalne wymagania żywieniowe, które najlepiej spełniają ich rodzice. Niewłaściwe karmienie może prowadzić do problemów zdrowotnych.
  4. Kontakt z ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt: Jeśli podlot jest ranny lub widać, że rodzice się nim nie opiekują (np. nie widzisz rodziców przez dłuższy czas, a ptak jest osłabiony lub wychudzony), skontaktuj się z lokalnym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt. Specjaliści mogą ocenić stan ptaka i podjąć odpowiednie działania.

Podsumowanie

Podloty to naturalny etap w życiu wielu ptaków, który choć wydaje się być ryzykowny, jest dobrze przemyślany przez naturę. Ludzie, chcąc pomóc, często nieświadomie mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najlepszym sposobem pomocy jest pozostawienie podlotów w ich naturalnym środowisku pod opieką rodziców, a interwencję ograniczyć tylko do przypadków realnego zagrożenia. Pamiętajmy, że ptaki najlepiej wiedzą, jak wychować swoje młode, a my powinniśmy im w tym nie przeszkadzać.

Kto pomoże w Szczecinie

Zwierzaki, które potrzebują pomocy trzeba dostarczyć samodzielnie do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wielgowie.
Zawsze przed przyjazdem należy zadzwonić i uprzedzić, że znaleźliście potrzebującego zwierzaka.
Dzwonić pod numer: 667 653 160

Godziny przyjmowania zwierząt:
01.04-30.09 w godzinach 8.00-22.00
01.10-31.03 w godzinach 9.00-17.00

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka