Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Żyrafy wnioskują statystycznie

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports ujawniły, że żyrafy potrafią korzystać z wnioskowania statystycznego, co wcześniej przypisywano jedynie gatunkom o dużych mózgach względem wielkości ciała, takim jak naczelne i ptaki. Wyniki te sugerują, że zdolność do wnioskowania statystycznego może być powszechna w królestwie zwierząt,

Człowiek podejmuje decyzje, korzystając z informacji statystycznych każdego dnia. Wyobraź sobie, że wybierasz paczkę galaretek. Jeśli preferujesz czerwone galaretki, prawdopodobnie spróbujesz znaleźć paczkę, w której przez małe okienko widać jak najwięcej czerwonych galaretek (i jak najmniej tych przeklętych czarnych).

Ponieważ nie możesz zobaczyć wszystkich galaretek naraz, korzystasz z wnioskowania statystycznego, aby podjąć świadomą decyzję. Nawet niemowlęta mają tę zdolność.

Okazuje się, że człowiek nie jest jedynym, który korzysta z wnioskowania statystycznego, aby podejmować decyzje. Wielkie małpy, makaki o długim ogonie i kea wykazały się umiejętnością korzystania z częstotliwości występowania przedmiotów, aby przewidywać zdarzenia próbkowania.

Nowe badanie dodało do tej listy żyrafy. Badanie opublikowane dziś (4 maja) w Scientific Reports pokazuje, że żyrafy potrafią korzystać z wnioskowania statystycznego, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie plasterków marchewki zamiast cukinii - tak jak człowiek wybierający galaretki.

Rozmiar mózgu a umiejętności statystyczne
Do tej pory jedynie naczelne i ptaki wykazały dowody na umiejętności wnioskowania statystycznego. Oba gatunki mają duże mózgi w stosunku do wielkości ciała, co często wiąże się z wyższą inteligencją.

Badacze z Uniwersytetu Barcelońskiego, Uniwersytetu w Lipsku i Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka chcieli sprawdzić, czy zwierzę o małym mózgu w stosunku do wielkości ciała może wykonywać wnioskowanie statystyczne.

Żyrafy okazały się idealnym wyborem. Wykazały już zdolność do dyskryminacji ilościowej (rozróżniania większej ilości przedmiotów od mniejszej) oraz ich systemy społeczne i szerokość diety wiązano z pojawieniem się złożonego poznania.

Jak żyrafa wykazuje wnioskowanie statystyczne?

Okazuje się, że żyrafy uwielbiają marchewki, ale mają tylko letnie uczucia względem cukinii, co czyni te pokarmy idealnymi do wykorzystania w zadaniu związanym z wnioskowaniem statystycznym.

Pracując z czterema żyrafami, badacze umieścili różne proporcje plasterków marchewki i cukinii w przezroczystych pojemnikach, aby sprawdzić, czy żyrafy potrafią przewidzieć większe prawdopodobieństwo otrzymania marchewki w trzech testach z różnymi ilościami smakołyków.

Każdy test składał się z 20 prób, w których badacz wybierał kawałek jedzenia z każdego pojemnika, nie pokazując go żyrafie. Żyrafa następnie dotykała dłoni, z której chciała zjeść, korzystając tylko z informacji uzyskanych z pojemników.

Żyrafy w sposób niezawodny potrafiły wybrać właściwy pojemnik w próbach pierwszego testu, gdzie właściwy wybór zawierał zarówno większą ilość marchewek, jak i mniejszą ilość plasterków cukinii.

W drugim teście ilość marchewek była taka sama w obu pojemnikach, ale właściwy wybór zawierał mniej plasterków cukinii. Znowu żyrafy wybrały poprawnie.

W trzecim teście ilość plasterków cukinii pozostała taka sama, ale właściwy pojemnik zawierał większą ilość marchewek. I znowu żyrafy wybrały poprawnie.

Łączne wyniki pozwoliły badaczom ustalić, czy żyrafy korzystają z częstotliwości względnych (wnioskowanie statystyczne) czy po prostu porównują bezwzględne ilości preferowanego lub niepreferowanego jedzenia.

Ponieważ żyrafy odniosły sukces we wszystkich trzech testach, badacze doszli do wniosku, że korzystały z wnioskowania statystycznego. Gdyby żyrafy patrzyły tylko na bezwzględne ilości marchewek, odniosłyby sukces tylko w pierwszym i drugim teście, a trzeci by im nie wyszedł.

Czy potrzebny jest duży mózg do wnioskowania statystycznego?

Dowody na wnioskowanie statystyczne u żyraf sugerują, że stosunkowo duże mózgi nie są konieczne do wykształcenia złożonych umiejętności statystycznych - przynajmniej u kręgowców (zwierząt z kręgosłupem).

Co więcej, autorzy sugerują, że zdolność do wnioskowania statystycznego może być w rzeczywistości powszechna w królestwie zwierząt.

Teraz pytanie brzmi: Ile innych zwierząt o małych mózgach w stosunku do wielkości ciała mogłoby również odnieść sukces w tym zadaniu?

Scarlett Howard, wykładowca, Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Monash

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka