Zdjęcie poglądowe
Pixabay
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Zmęczenie współczuciem

Zmęczenie współczuciem, inaczej znane jako compassion fatigue, to zjawisko, które dotyka wiele osób pracujących w zawodach opiekuńczych, zarówno w kontekście ludzi, jak i zwierząt. Z tego powodu, osoby pracujące w takich branżach, jak medycyna, psychologia, opieka nad zwierzętami czy aktywizm, często doświadczają wyczerpania emocjonalnego. Ale dlaczego cierpienie zwierząt wydaje się nas bardziej dotykać niż cierpienie ludzi? Czy zbyt duża empatia może prowadzić do problemów? Odpowiedzi na te pytania próbują znaleźć najnowsze badania.

Zmęczenie współczuciem (dosłownie zmęczenie spowodowane współczuciem) to stan charakteryzujący się stopniowym zmniejszaniem się pragnienia troszczenia się o innych, czyli współczucia. Pierwsze badania na temat tego stanu zdefiniowały zmęczenie współczuciem jako pełnoprawny syndrom, często występujący wśród profesjonalistów pracujących w bliskim kontakcie z ofiarami katastrof, traum czy chorób, na przykład w sektorze zdrowia. Może pojawić się nagle i ostro, lub może być wywołane nawet jednym doświadczeniem, postrzeganym jako szczególnie krytyczne przez osobę, która jest nim dotknięta. Zmęczenie współczuciem zostało początkowo zbadane w szpitalach, gdzie nazywano je także kosztem opieki- emocjonalną ceną, którą trzeba zapłacić za troskę o innych. Objawy tego stanu mogą także przerodzić się w to, co nazywa się wtórnym stresem traumatycznym (STS). Nazwa wynika z faktu, że są to emocjonalne rany wynikające wyłącznie z wiedzy o traumach doświadczanych przez innych. Burn-out jest także inną formą zmęczenia współczuciem, jedną z najbardziej poważnych i drastycznych konsekwencji złej jakości życia w wielu profesjach.

Zmęczenie współczuciem w świecie zwierząt

Zazwyczaj ten stan dotyka osoby pracujące w służbie zdrowia, medycynie, ale także w kontekście społecznym (np. psycholodzy). Jednak z czasem również inne grupy zawodowe zaczęły doświadczać tego problemu. Mówimy tutaj o weterynarzach, trenerach psów, wolontariuszach i pracownikach centrów rehabilitacyjnych i schronisk, a także aktywistach związanych ze światem zwierząt. Co mają wspólnego zwierzęta ze zmęczeniem współczuciem? Kiedy stajemy wobec cierpienia lub śmierci zwierząt, lub kiedy musimy stawić czoła niesprawiedliwości wobec nich, stan emocjonalny danej jednostki może zostać naruszony. Często cierpienie zwierząt zamienia się w cierpienie ludzi, którzy są bardzo wrażliwi na to. Na przykład, w 2015 roku kampania zbiórki funduszy została przeprowadzona w dwóch wersjach tego samego ogłoszenia, które różniły się jedynie zdjęciem - ośmioletniego chłopca z chorobą i psa z tą samą chorobą. Ogłoszenie z psem przyciągnęło dwa razy więcej kliknięć niż to z chłopcem.

Za dużo empatii wobec zwierząt?

Cierpienie zwierząt może uderzać znacznie mocniej niż cierpienie ludzi. Czasami historia o psie, który zginął potrącony przez samochód, wywołuje więcej gniewu i bólu niż historia o człowieku, który zginął w tych samych okolicznościach. Jest to potwierdzone również przez wielki społeczny rezonans, jaki mają niektóre informacje o śmierci zwierząt, które często monopolizują wiadomości telewizyjne na wiele dni. Kluczowe pytanie jest proste: czy cierpienie zwierząt dotyka nas bardziej niż cierpienie ludzi?

Badanie

Na to pytanie próbowało odpowiedzieć niedawne badanie. W badaniu uczestnikom pokazano fałszywą wiadomość o ofierze, która została zaatakowana kijem baseballowym, zostawiając ją nieprzytomną z różnymi traumami. Choć historia była ta sama, różniła się jednym kluczowym szczegółem: tożsamość ofiary zmieniała się, była to roczna dziewczynka, dorosła osoba, sześcioletni pies lub szczeniak. Uczestnicy mieli wskazać swój niepokój wobec wiadomości. Wyniki pokazały, że uczestnicy odczuwali ten sam poziom niepokoju dla dziecka, szczeniaka i dorosłego psa, ale znacznie mniej dla dorosłego człowieka. Między dorosłym psem a dzieckiem, to drugie wywoływało większe cierpienie u uczestników. Te wyniki wspierają pomysł, że ludzie są bardziej zainteresowani cierpieniem zwierząt niż cierpieniem ludzi. Ale dlaczego cierpienie zwierząt przeszkadza nam bardziej niż cierpienie ludzi?

Empatia i odczuwana podatność

Są dwa możliwe wyjaśnienia tych wyników. Wyższe wyniki dla dziecka w porównaniu do wszystkich innych ofiar są zgodne z badaniami, które podkreślają znaczenie podobieństwa między respondentami a ofiarami. Wyjaśnienie odczuwanego podobieństwa sugeruje, że ludzie mają większą troskę o tych, których postrzegają jako podobnych do siebie. Dlatego podobieństwo gatunków może tłumaczyć preferencję dla dziecka w porównaniu do szczeniaka i psa. Po drugie, wyższe wyniki dla dziecka i szczeniaka sugerują, że ważna jest podatność, w tym przypadku przekazywana przez młodość, w wywoływaniu empatii. W rzeczywistości odczuwane podobieństwo samo w sobie nie wywoływało empatii: robiło to tylko w połączeniu z podatnością. Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, które sugerują, że reakcja empatyczna ewoluowała, aby promować opiekę i ochronę młodych. Ponadto, wyniki sugerują, że respondenci byli jednak zaniepokojeni również dorosłymi psami jako ofiarami. W praktyce tylko empatia wobec dorosłego człowieka była znacznie niższa niż empatia wyrażona wobec dziecka, szczeniaka lub dorosłego psa. Może więc wiele osób ocenia psy jako podatne, niezależnie od ich wieku.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka