Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Zamrożony niedźwiedź młodszy

Naukowcy z Rosji skorygowali wiek niedźwiedzia znalezionego w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie z pierwotnie szacowanych 30 000 lat na 3 500 lat. Choć odkrycie nie jest już tak stare, jak pierwotnie sądzono, nadal pozostaje niezwykłym źródłem informacji o przeszłości.

Dorosły niedźwiedź wydobyty z syberyjskiej wiecznej zmarzliny na Wyspach Lachowskich w 2020 roku nie ma, jak pierwotnie sądzono, około 30 000 lat, ale około 3 500 lat.

Takie jest stanowisko badaczy z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Rosji, którzy przeprowadzili nową nekropsję dobrze zachowanego okazu. Nadal jest to niesamowite znalezisko, oferujące intrygujące okno na przeszłość, która nie sięga jednak tak daleko, jak przypuszczano.

Początkowo zespół sądził, że mają do czynienia z niedźwiedziem jaskiniowym (Ursus spelaeus), gatunkiem, który wyginął około 24 000 lat temu. Chociaż nie były one tak duże jak współczesne niedźwiedzie brunatne (Ursus arctos), niektóre dorastały do 2 metrów (6,6 stóp) długości i ważyły nawet 1 000 kilogramów (2 205 funtów).

Po nowym badaniu wiemy, że mamy do czynienia z jego większym, żyjącym kuzynem. Mierzący 1,55 metra (5,1 stóp) i ważący 78 kilogramów (172 funty) zwierzak miał w momencie śmierci 2-3 lata i zginął z powodu urazu kręgosłupa.

"To znalezisko jest absolutnie wyjątkowe: kompletna tusza starożytnego niedźwiedzia brunatnego," biolog Maxim Cheprasov z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego powiedział agencji Reuters.

"Po raz pierwszy tusza z miękkimi tkankami trafiła w ręce naukowców, dając nam możliwość badania narządów wewnętrznych i badania mózgu."

Niedźwiedź ma takie samo DNA mitochondrialne jak potomkowie znajdujący się obecnie na północnym wschodzie Rosji, informują badacze. Jego szczątki są tak dobrze zachowane, że naukowcy mogą zobaczyć, co zjadł przed śmiercią: rośliny i ptaki.

Tusza nie rozwiązuje jednak zagadki, jak niedźwiedź dostał się na Wyspy Lachowskie, obecnie oddzielone od stałego lądu 50-kilometrowym (31 mil) odcinkiem wody. Mógł przepłynąć, albo przemaszerować po tymczasowym lodowym moście. Być może wówczas wyspy były jeszcze połączone z resztą Rosji. Na razie możemy tylko zgadywać.

Naukowcy przyznają, że pierwsza ocena wieku była szacunkowa, w oczekiwaniu na bardziej szczegółową analizę. Planowane są dalsze badania szczątków, aby zobaczyć, co jeszcze można wydobyć z tego fascynującego znaleziska.

W miarę jak wiele części świata się ociepla w wyniku zmian klimatu, coraz więcej pozostałości wyłania się z lodu, które przez tysiąclecia je konserwowały: od drobnych, mikroskopijnych stworzeń po odcięte wilcze głowy.

Ten region Syberii szczególnie słynie z zachowania starożytnego ekosystemu i przyciąga uwagę wielu paleontologów. Istnieje jednak ryzyko, że topnienie dawnych lodowców może uwolnić dawno uśpione patogeny, co może nie cieszyć wszystkich, którzy chcieliby rozmrażać tę historię.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka