Zdjęcie poglądowe
Love Dalén, Center for Palaeogenetics

Zamrożony lew sprzed tysięcy lat

Prawie 28 000-letni kociak lwa jaskiniowego, odkryty zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie, jest tak dobrze zachowany, że można dostrzec każdy z jego wlosów.

Naukowcy ze Szwecji sugerują, że kociak o przydomku Sparta należy do najlepiej zachowanych zwierząt z epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto. Jego zęby, skóra i miękkie tkanki zostały zmumifikowane przez lód. Nawet jego organy pozostały nienaruszone.

Sparta jest jednym z kilku kociąt lwów jaskiniowych (Panthera spelaea), które zostały znalezione pogrzebane w wiecznej zmarzlinie Jakucji, położonej w północno-wschodnim rogu Rosji. Odkrył ją w 2018 roku miejscowy mieszkaniec Boris Bereżniew, który szukał starożytnych kłów mamutów w tundrze.

W miarę jak polowania na dziką zwierzynę i handel nią stają się coraz bardziej ograniczone, "łowcy kłów" tacy jak Bereżniew zaczęli szukać starożytnego kości słoniowej na zimnej północy.

W ostatnich latach mieszkańcy Syberii wydobyli z wiecznej zmarzliny nosorożce wełniste, wilki, niedźwiedzie brunatne, konie, renifery i bizony, a niektóre z tych padłych zwierząt sięgają nawet 40 000 lat wstecz.

Jest jasne, że te lodowate stepy były niegdyś domem dla licznych dużych ssaków. Rok przed znalezieniem Sparty w pobliżu rzeki Semyuelyakh, Bereżniew odkrył kolejne ciało lwa jaskiniowego zaledwie 15 metrów (49 stóp) dalej.

Ten okaz, nazwany Borys, wykazywał nieco większe uszkodzenia, prawdopodobnie spowodowane zawaleniem się jego jaskini z wiecznej zmarzliny, ale był nadal zadziwiająco nienaruszony.

Naukowcy ze Szwecji, którzy później pomogli w analizie zwłok, sugerują, że zarówno Borys, jak i Sparta mają około jeden do dwóch miesięcy. Mimo bliskości fizycznej i podobnego wyglądu, uważa się, że Borys jest starszy o około 15 000 lat, z dokładnością do kilku wieków.

Dziś niewiele wiemy o lwach jaskiniowych, głównie z informacji pochodzących ze skamieniałości, śladów i starożytnej sztuki naskalnej.

Zmumifikowane ciała znalezione w wiecznej zmarzlinie są jednymi z najlepszych dowodów na ich istnienie. Zamrożone zwierzęta wyglądają zadziwiająco podobnie do współczesnych lwów pod wieloma względami. Jedna z najbardziej charakterystycznych cech lwów afrykańskich, ich grzywa, wydaje się nie występować u lwów jaskiniowych.

W rzeczywistości wczesne dzieła sztuki ludzkiej z tamtego okresu sugerują, że lwy jaskiniowe rzadko miały grzywy, a jeśli już, to były one niezwykle dyskretne. Niektóre malowidła z epoki lodowcowej, na przykład, przedstawiają ciemne wzory kolorów na pysku lwa jaskiniowego, ale nie jest jasne, co to oznacza.

Borys i Sparta są młodymi lwami jaskiniowymi, co oznacza, że trudno stwierdzić, jak ich sierść rozwijałaby się w miarę starzenia. Poza nieco ciemniejszym kolorem na tyłach uszu, naukowcy mówią, że są głównie pokryte żółtawo-brązowym futrem.

Gdyby kociętom udało się dorosnąć, eksperci uważają, że ich futro prawdopodobnie zmieniłoby się w jasnoszary kolor, aby pomóc im w kamuflażu na zimnej syberyjskiej Arktyce.
Obecność grzywy jest ważna, ponieważ może mówić nam o strukturach społecznych lwów jaskiniowych. Na przykład, czy żyją one samotnie czy w grupach o wyraźnych hierarchiach.
W chwili obecnej naukowcy nadal debatują, czy lwy jaskiniowe w epoce lodowcowej przemierzały stepy Syberii samotnie, czy też w stadach, tak jak współczesne lwy afrykańskie.
W jednym z malowideł we francuskiej jaskini Chauvet z epoki lodowcowej przedstawiono prawie tuzin lwów jaskiniowych, zarówno samców, jak i samic, polujących na bizony.

"Polowanie w grupach może być bardziej efektywne niż samotne polowanie, gdy zdobycz jest duża, a lwy jaskiniowe miały wiele takich gatunków zdobyczy dostępnych w swoim ekosystemie, na przykład mamuty i nosorożce, gdy nie było innych opcji dostępnych dla nich," napisali badacze w opublikowanym badaniu, opisując odkrycie.

"Dodatkowo, duże stada pomagałyby chronić zdobycz przed konkurencją, a także chronić młode przed drapieżnikami."

Na razie są to jedynie przypuszczenia. Mimo że w ostatnich latach znaleźliśmy kilka niezwykle dobrze zachowanych lwów jaskiniowych, wciąż nie mamy wystarczająco dużo informacji o tych wymarłych drapieżnikach, aby wyciągnąć wnioski na temat ich struktur społecznych.
Być może pewnego dnia się to zmieni. Może odkryjemy kolejnego lwa jaskiniowego z jakąś wskazówką dotyczącą ich dawno zaginionego życia. A może kiedyś uda nam się przywrócić lwy jaskiniowe do życia.

"Jest bardzo realna szansa na odtworzenie lwów jaskiniowych, a byłoby to o wiele łatwiejsze niż sklonowanie mamuta wełnistego," powiedział paleontolog i jeden z autorów badania Albert Protopopov Siberian Times w 2021 roku.

Niektórzy naukowcy sugerują, że powinniśmy to zrobić również z mamutami wełnistymi, ale lwy jaskiniowe są znacznie młodszym gatunkiem. Protopopov sugeruje, że moglibyśmy uzupełnić ich klony o niektóre geny współczesnych lwów afrykańskich, co ułatwiłoby pracę.
Oczywiście jest to kontrowersyjny pomysł, a jego realizacja prawdopodobnie nadal jest odległa.
Na razie kolejnym krokiem jest sekwencjonowanie całego genomu zarówno Sparty, jak i Borysa. Następnie będziemy mogli zdecydować, co zrobić z zebranymi informacjami.

źródło: Quaternary

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka