Zdjęcie poglądowe

Zagadka tęczowej ryby rozwiązana

Kryptopterus vitreolus, zwany również szklistym sumem, to stworzenie, które wywołuje eteryczne, drżące tęczowe efekty wzdłuż swoich boków, mieni się w wodzie. Ta szczególna cecha sprawia, że jest bardzo atrakcyjny dla miłośników akwarystyki, którzy chcą mieć tę rybę w swojej kolekcji.

Jego niezwykłość przyciągnęła również uwagę fizyka Qibina Zhao z chińskiego Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. Kryptoterus v. pozwala na przenikanie 90 procent światła przez swoje ciało i nie ma łusek, ponieważ jego skóra jest niezwykle cienka (około 20 mikrometrów). To sprawia, że mało prawdopodobne jest, aby rozproszenie odbite przez jego łuski było odpowiedzialne za efekt tęczy: inny mechanizm sprawia, że jest to możliwe.

To nie skóra ryby, ale jej mięśnie powodują dyfrakcję. W rzeczywistości pasma mięśniowe są zbudowane z elastycznych jednostek zwanych sarkomerami, które działają jako siatki dyfrakcyjne, dzieląc promień światła na tęczę, gdy przechodzi przez strukturę. Gdy światło pada na mięśnie, tworzy wokół niej sekwencje tęczowe.

Inne ryby mają ten sam rodzaj mięśni, ale ich połysk nie może być zewnętrznie widoczny, ponieważ ich skóra nie jest przezroczysta. W ten sposób "możliwe, że sum może wykorzystywać szybko zmieniające się kolory jako sygnały do komunikacji, ponieważ uważamy, że stworzenie to jest bardzo towarzyskim gatunkiem", ostatecznie stwierdzili badacze.

SCIENCEALERT

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka