Zdjęcie poglądowe

Utalentowane psy mają wspólną cechę

Istnieje bardzo wyjątkowa i bardzo rzadka grupa psów, określana przez naukowców jako Utalentowane Psy Uczące się Słów, które mają szczególny talent: potrafią nauczyć się nazw wielu przedmiotów.

Uczą się tych nazw szybko i pamiętają je przez miesiące.

W nowym badaniu eksperci chcieli sprawdzić, czy te Utalentowane Psy Uczące się Słów – których na świecie jest bardzo niewiele – mają jakieś szczególne cechy osobowości w porównaniu z innymi psami.

Okazuje się, że mają: w analizie 21 utalentowanych psów i 144 typowych psów, które nie mają niezwykłej zdolności uczenia się nazw wielu przedmiotów, stwierdzono, że utalentowane psy zostały ocenione przez swoich właścicieli jako bardziej gotowe do zabawy niż pozostałe psy.

"To badanie pokazuje, że istnieje związek między niezwykle wysokim poziomem figlarności a utalentowaniem w nauce nazw przedmiotów u psów," mówi etolog Ádám Miklósi z Uniwersytetu Eötvösa Loránda na Węgrzech.

Do badania wykorzystano psy rasy border collie, ponieważ większość Utalentowanych Psów Uczących się Słów należy do tej rasy (choć nie można powiedzieć, że większość border collie jest utalentowana). Border collie to również psy pracujące, znane z tego, że są bardziej zabawne niż rasy niepracujące.

Co ciekawe, wcześniej sugerowano również, że cechą wyróżniającą utalentowanych ludzi jest ich otwartość na doświadczenia – co jest swoistym odpowiednikiem gotowości do zabawy, która wymaga przecież kreatywności.

Zespół badaczy uważa, że wyniki badań mogą prowadzić do dalszych analiz dotyczących związku między utalentowaniem a osobowością. Jeśli uważasz, że twój pies wykazuje tę rzadką zdolność zapamiętywania nazw wielu przedmiotów, możesz nawet wziąć udział w badaniach.

Jednym z pytań, które można będzie zbadać w przyszłości, jest to, dlaczego dokładnie istnieje taka korelacja. Bycie utalentowanym może wpływać na gotowość do zabawy, co może wpływać na uczenie się – albo być może jest to coś pomiędzy.

Gdy psy Utalentowane w Uczeniu się Słów wykazują zdolność zapamiętywania nazw wielu przedmiotów, dzieje się to w zabawnych kontekstach społecznych. Innymi słowy, bardziej figlarne psy mogą również otrzymywać więcej okazji do nauki, ponieważ zawsze się bawią.

Co więcej, wiadomo, że chętne do zabawy psy szybciej nawiązują kontakt wzrokowy z ludźmi. To kolejna cecha, która może prowadzić do zdobycia dodatkowych możliwości nauki, ponieważ komunikacja jest nawiązywana szybciej.
Na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez właścicieli psów, zabawność była jedyną cechą, w której utalentowane psy wykazały jakąkolwiek różnicę.

"Co ważne, pozytywny związek między łatwością zabawy a utalentowaniem w nauce nazw przedmiotów może się pojawić na dwa raczej różne sposoby, które niekoniecznie muszą się wzajemnie wykluczać," piszą badacze w opublikowanym artykule.

Po pierwsze, możliwe, że niektóre psy mają genetyczne predyspozycje do częstej zabawy, co właściciele potem rozwijają. Interakcje w zabawie stają się jeszcze bardziej wzmocnione i trwają dłużej.

Po drugie, niektórzy właściciele Border Collie mogą być świadomi, że rasa ta jest znana z chęci do zabawy, zachęcając do niej bez względu na predyspozycje indywidualnego psa. W tym przypadku czynniki środowiskowe (właściciel) zachęcają do większej ilości zabawy.

Badacze przedstawiają te kontrastowe hipotezy, aby pokazać, że dalsze badania będą wymagane, aby zrozumieć, czy figlarność jest wynikiem większego utalentowania psów, czy odwrotnie.

"Warto zauważyć, że to badanie niekoniecznie oznacza, że to chęć do zabawy sprawia, że ten talent się ujawnia," mówi Miklósi.

Animal Cognition

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka