Zdjęcie poglądowe
A. Davis

Tajemnice Pająka Jorō

Pająk Jorō (Trichonephila clavata), znany ze swojej zdolności do inwazji i imponującego rozmiaru, ujawnia niespodziewaną cechę. Mimo początkowego strachu, jakiego nastręczał swoją obecnością w Stanach Zjednoczonych, badania wykazały, że jest to gigant o delikatnym charakterze, demonstrujący niezwykle długotrwałą reakcję na stres, znaną jako tanatoza. Ta odkrywcza informacja może pomóc przekształcić nasze postrzeganie tej intrygującej i często źle rozumianej istoty.

Pająk Jorō (Trichonephila clavata) dosłownie niedawno zawitał do Stanów Zjednoczonych. Pochodzący z Azji, najprawdopodobniej został przypadkowo przetransportowany za pomocą kontenerów handlowych. Po raz pierwszy zauważony w Georgii w 2014 roku, teraz można go znaleźć w różnych stanach, takich jak Tennessee, Alabama i Karolina. Ich szczególna cecha polega na niesamowitej zdolności reprodukcyjnej, która przyciągnęła uwagę naukowców z Uniwersytetu w Georgii.

Jednym ze sposobów, w jaki ludzie myślą, że ten pająk może wpływać na inne gatunki, jest to, że jest agresywny i prześciga wszystkie inne rodzime pająki. Dlatego chcieliśmy poznać osobowość tych pająków i zobaczyć, czy są w stanie być tak agresywne, powiedział Andy Davis, badacz i szef zespołu prowadzącego badanie opublikowane w czasopiśmie Arthropoda.

Ważne jest, aby zrozumieć specyficzną reakcję pająków na stres, zwaną tanatozą, kiedy to całkowicie się zatrzymują, udając martwe przez okres czasu, kiedy są wystawione na zagrożenie.

Zespół badawczy wybrał aż 16 samic pająka Jorō, wystawiając je na różne bodźce, które mogły symulować zagrożenie. Eksperyment powtórzono również na ponad 30 egzemplarzach innych, bardziej powszechnych typów pająków złapanych na wolności, jako grupie kontrolnej. Wyniki były zaskakujące.

U większości pająków tanatoza jest krótkotrwałą reakcją, a badane okazy zaczynają się poruszać średnio po minucie i pół. Jednak nowy pająk Jorō wydaje się pozostawać całkowicie nieruchomy przez ponad godzinę po bodźcu. Aby zrozumieć znaczenie takiego odkrycia, wystarczy pomyśleć, że jedynym znanym na świecie pająkiem, który ma tak długą reakcję, jest pająk jedwabny. Jest on również członkiem rodziny Trichonephila.

Jak nauczyły nas pająki pomagające nam nie tracić wzroku, często powinniśmy porzucić nasze uprzedzenia. Mimo swoich imponujących wymiarów, ten okaz może być określany jako prawdziwy delikatny gigant.

Wielu ludzi myśli, że inwazyjny i agresywny to synonimy. Na początku ludzie wpadali w panikę na widok pająków Jorō, ale może to badanie pomoże uspokoić ludzi, powiedział naukowiec i współautor badania Amitesh Anerao.

źródło: MDPI

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka