Zdjęcie poglądowe
Viskus
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Tajemnica komunikacji z kotem

Rozmowa oka w oko z kotem? To możliwe! Nowe badania sugerują, że kluczem do zrozumienia kota i nawiązania z nim więzi jest powolne mruganie. Naukowcy potwierdzają, że ten prosty gest może stać się uniwersalnym językiem międzygatunkowej sympatii i zaufania.

Koty nie są obojętnymi stworzeniami, które nie obdarzają swojego właściciela (lub raczej poddanego) uczuciem - po prostu wiele osób nie potrafi zrozumieć zachowania kota, które różni się od bardziej bezpośredniego i natychmiastowego uczucia psa. Dlatego w 2020 roku naukowcy wyjaśnili sposób komunikacji z naszym kotem.

Jak rozmawiać z kotem: sekret w powiekach

Sekret tkwi w półprzymknięciu oczu i powolnym mruganiu. Nie, to nie żart - to prawda! Obserwując interakcje kot-człowiek, naukowcy byli w stanie potwierdzić, że powolne mruganie sprawia, że koty, zarówno znane, jak i nieznane, zbliżają się do ludzi i są dla nich otwarte.

Jako osoba, która studiowała zachowanie zwierząt i jest właścicielem jednego z nich, fantastyczne jest to, że możemy udowodnić, że ludzie mogą komunikować się w ten sposób, mówi psycholog Karen McComb z Uniwersytetu Sussex w Wielkiej Brytanii. Wiele osób już to podejrzewało, ale jest ekscytujące, że udało nam się znaleźć dowody.

Uśmiech kota: sygnał relaksu i szczęścia

Faktycznie, gdy koty mają na twarzy wyraz częściowo zamkniętych oczu, połączony z powolnym mruganiem, komunikują swojemu właścicielowi, że są zrelaksowane i szczęśliwe; to swego rodzaju uśmiech kota - twierdzą badacze. Empiryczne dowody od właścicieli tych zwierząt sugerują, że ludzie są w stanie naśladować ten wyraz twarzy, aby pokazać swoim zwierzętom ich przyjazne i otwarte na interakcję intencje.

Eksperymenty potwierdzają: koty odpowiadają na powolne mruganie

Psychologowie behawioralni przeprowadzili więc dwa eksperymenty: w pierwszym, właściciele powoli mrugali do 21 kotów z 14 różnych rodzin. Wyniki pokazały, że koty były bardziej skłonne uśmiechać się do ludzi po tym, jak ci ostatni powoli do nich mrugali, w porównaniu do sytuacji braku interakcji.

Drugi eksperyment obejmował scenariusz z 24 futrzastymi zwierzętami z ośmiu różnych rodzin. Tym razem to nie właściciele mrugali, ale badacze, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z kotem. Naukowcy przeprowadzili ten sam proces, co w pierwszym eksperymencie, dodając do tego wyciągniętą w stronę kota rękę. Odkrycia są sensacyjne: nie tylko koty były bardziej skłonne do mrugania oczami (a więc pokazywania relaksu wobec nieznajomych), ale były również bardziej skłonne do zbliżenia się do ręki człowieka.

Spróbuj tego z własnym kotem

To coś, czego możesz spróbować sam ze swoim pupilem w domu lub z tymi, które spotykasz na ulicy. To świetny sposób na wzmocnienie więzi, jaką masz z tymi zwierzętami. Spróbuj półprzymknąć oczy, jakbyś był w zrelaksowanym otoczeniu, a następnie zamknąć oczy na kilka sekund. Odkryjesz, że koty również odpowiadają w ten sam sposób i możesz rozpocząć rodzaj rozmowy, mówi na koniec McComb.

Nasi futrzani współlokatorzy używają spojrzenia do pokazania dominacji, więc ta metoda może pokazać im przyjazne intencje. Masz kota w domu i chcesz wypróbować tę umiejętność? Daj nam znać, co się stało, w komentarzach poniżej, i pamiętaj, że koty rozumieją cię także, kiedy mówisz!

źródło: SCIENCEALERT
Sandra Majewska Przebiegły Lis
Oj, ci naukowcy. Odkrywają rzeczy wiadome od lat!
11 czerwca 2023 o 11:23

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka