Zdjęcie poglądowe

Śmiertelne zatrucie chlebem

Niedawno wrocławski park Tołpy stracił kolejnego łabędzia, którego stan zdrowia pogorszył się z powodu dokarmiania przez ludzi chlebem. Mimo natychmiastowego przetransportowania do ośrodka Ekostraży, niestety nie udało się uratować ptaka. Ekostraż opisuje tragiczny stan łabędzia: "Silne zatrucie chlebem, niewydolność nerek, zniszczona wątroba i niedożywienie. Organizm w ogóle nie wchłaniał pokarmu."

Ekostraż odnotowuje liczne zgłoszenia dotyczące ptaków zatrutych chlebem, z czego tylko w ciągu ostatnich dwóch dni trafiły do nich aż trzy łabędzie. Niestety, dokarmianie chlebem prowadzi do osłabienia ptaków i wystąpienia tzw. angielskiego skrzydła. Problem jest tym większy, że ludzie nie przestrzegają informacji zawartych na tabliczkach umieszczonych w parkach, ostrzegających przed karmieniem ptaków chlebem.

Ze Stawu Pilczyckiego przywieziono kolejne dwa łabędzie, które są teraz pod opieką Ekostraży. Wolontariusze wciąż walczą o ich życie. Ekostraż wzywa społeczność lokalną do zaniechania karmienia ptaków chlebem, a także przestrzegania zasad ochrony przyrody. Wspólnymi siłami możemy zapobiec dalszym tragediom i zachować piękno przyrody wrocławskich parków.

Dokarmianie łabędzi jest wskazane jedynie w trakcie surowych i mroźnych zim. Odpowiednia karma dla tych ptaków to zboża i warzywa - surowe lub ugotowane bez soli, drobno posiekane. Chleb rozkruszony może służyć jako jedynie dodatek do diety. Należy unikać podawania spleśniałego pieczywa. Rozkruszenie chleba jest istotne, gdyż ptaki nie są zdolne do podzielenia dużych kawałków, które z czasem opadają na dno zbiornika i sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Duże kawałki chleba mogą również prowadzić do konfliktów między łabędziami, które w rezultacie tracą wartościową energię, której nie są w stanie zrekompensować pieczywem. Najlepiej chleba nie podawać wcale.

wroclawskiefakty

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka