Zdjęcie poglądowe

Ryby potrafią liczyć

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Communications Biology ujawnia kolejne tajemnice i ciekawostki dotyczące ryb oraz ich zdolności do liczenia i rozpoznawania różnic liczbowych już od wczesnego wieku.

Od dawna wiadomo, że ryby potrafią liczyć, więc przyjrzyjmy się temu nowemu, całkowicie włoskiemu badaniu koordynowanemu przez dr. Tyrone Lucon-Xiccato z Uniwersytetu w Ferrarze, które wydaje się potwierdzać ustalenia wcześniejszej literatury na temat dopiero co narodzonych ryb zebry.

Konkretnie, przeprowadzono serię testów na małych rybach zebry, które zostały umieszczone w akwariach, na ściankach których narysowano paski, aby symulować obecność roślin w wodzie.

"Eksperci stwierdzili, że ryby instynktownie wybierają zawsze ściany z większą ilością pasków, prawdopodobnie dlatego, że uważają je za bardziej osłonięte i bezpieczne miejsce".

Różne próby obejmowały również akwaria z różnymi kombinacjami pasków o zróżnicowanych szerokościach, a uzyskane wyniki wyraźnie pokazują, że za każdym razem decyzje ryb były kierowane przez wrodzoną zdolność identyfikowania większej ilości "roślin".

"Wiemy, że wiele kręgowców, w tym człowiek, posiada tę zdolność już we wczesnych stadiach życia, a odkrycie jej również u embrionów ryb sugeruje, że prawdopodobnie zdolność przetwarzania liczb wynika z wrodzonego i wspólnego dla wszystkich kręgowców układu neuronalnego. Prawdopodobnie dziedzictwo jednego przodka wszystkich współczesnych kręgowców" - podsumował dr Lucon-Xiccato.

Chociaż tym razem nie mówimy o rybach przewidujących przyszłość, znaczenie tych wyników nie ogranicza się wyłącznie do świata zwierząt. Jak zawsze dzieje się w nauce, to, czego uczymy się o naszych przyjaciołach zwierzętach, prawdopodobnie pomoże nam lepiej zrozumieć, co dzieje się w naszych organizmach.

Nature

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka