Zdjęcie poglądowe
Alastair Robinson

Roślina - toaleta

Niektóre gatunki mięsożernych roślin dzbanecznikowych, Nepenthes, przeszły z łapania i trawienia owadów na wchłanianie odchodów zwierząt, aby uzyskać swoją codzienną dawkę składników odżywczych - a okazuje się, że ta zmiana przynosi im wiele korzyści.

Naukowcy odkryli, że te botaniczne zjadacze odchodów zdobywają więcej azotu dzięki adaptacji diety niż inne Nepenthes żywiące się zdobyczą. Różnica jest znacząca, choć nowy sposób odżywiania nie brzmi zbyt apetycznie.

W tym przypadku można wyciągnąć ważne wnioski dotyczące sposobu, w jaki rośliny potrafią się przystosować i ewoluować, aby radzić sobie z wyzwaniami w swoim otoczeniu: dzięki lepszemu zrozumieniu sposobu, w jaki Nepenthes poprawiły swój sposób pozyskiwania składników odżywczych, możemy lepiej je chronić.

"Kilka gatunków Nepenthes przeszło ewolucyjnie od mięsożerności do diety opartej na odchodach zwierząt", mówi Alastair Robinson, botanik z Królewskich Ogrodów Botanicznych Victoria w Australii.

"Odkryliśmy, że zdolność do pozyskiwania azotu jest ponad dwukrotnie większa u gatunków chwytających odchody ssaków niż u innych Nepenthes."

Zespół badawczy przyjrzał się sześciu gatunkom i czterem mieszańcom Nepenthes na malezyjskim Borneo, analizując próbki tkanek, aby zbadać ilość azotu i węgla, które zostały wchłonięte z zewnątrz roślin.

Azot jest kluczowym czynnikiem stymulującym fotosyntezę i inne procesy roślinne, a naukowcy odkryli, że cięższy izotop azotu 15N był znacznie bardziej obfity w Nepenthes w porównaniu z roślinami niewykorzystującymi owadów jako źródła pożywienia znajdującymi się w pobliżu, a zwłaszcza w gatunkach specjalizujących się w konsumpcji odchodów ssaków.

Bycie mięsożercami pomaga roślinom pobierać ważne składniki odżywcze, których nie uzyskałyby inaczej z ubogiego w azot gleby. Wraz ze zmniejszeniem populacji owadów na większych wysokościach wydaje się, że niektóre rośliny szukają alternatywnych źródeł tego pierwiastka.

"Owady są rzadkością na tropikalnych szczytach powyżej 2200 metrów (7218 stóp), więc te rośliny maksymalizują efektywność odżywczą, zbierając i zatrzymując mniej liczne, ale bardziej wartościowe źródła azotu, takie jak odchody koszatniczkowatych drzew", mówi Robinson.

W większości gatunków Nepenthes, owady polujące ślizgają się po gładkich powierzchniach i krawędziach liści "dzbaneczków" i wpadają do pułapki wypełnionej wodą i płynami trawiennymi. Jak odkryto w 2009 roku, niektóre rośliny nawiązały wzajemnie korzystną relację z górskimi koszatniczkami drzew: zwierzęta wydalają bogate w azot odpady do dzbaneczków, podczas gdy żerują na węglowodanach znajdujących się na pokrywach roślin.

Dalsze badania ujawniły podobne związki między niektórymi gatunkami Nepenthes a szczurami górskimi, ptakami i nietoperzami. Teraz wiemy, że te wymiany zasobów ze zwierzętami są bardziej korzystne pod względem pozyskiwania składników odżywczych niż łapanie owadów.

Wszystko to nowe zrozumienie może wpłynąć na wysiłki na rzecz ochrony. Więcej gatunków Nepenthes jest zagrożonych niż jakiegokolwiek innego rodzaju roślin mięsożernych, z 40 procentami gatunków obecnie klasyfikowanymi jako krytycznie zagrożone, zagrożone lub narażone na wyginięcie.

"Zrozumienie wymagań ekologicznych gatunków, zwłaszcza gdy gatunki te uczestniczą w złożonych wzajemnych zależnościach biologicznych, jest kluczowe w planowaniu i zarządzaniu ochroną zagrożonych roślin mięsożernych" - piszą badacze w swoim opublikowanym artykule.

źródło: sciencealert

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka