Zdjęcie poglądowe

Przemysłowa hodowla ośmiornic

Ośmiornica jest spożywana w wielu krajach. Każdego roku na całym świecie łapie się 420 000 ton tych mięczaków. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie jedna firma planuje stworzyć pierwszą na świecie farmę ośmiornic, ale oto dlaczego to coś głęboko niepokojącego.

Pomimo trudności z hodowlą w niewoli, Nueva Pescanova wydaje się pewna swojego postępowania. Oprócz różnych korzyści przedstawionych przez firmę, takich jak ograniczenie połowów dennych, badacze poruszyli jednak poważne kwestie moralne związane z zamknięciem tych istot odczuwających emocje w przemyśle spożywczym.

Naukowcy podkreślają, że jako istoty szczególnie inteligentne i lubiące się bawić, ośmiornice nie nadają się do życia w niewoli i masowej produkcji. Nueva Pescanova opracowała już metodę zabijania tych stworzeń, jak twierdzą, bez sprawiania im cierpienia, polegającą na umieszczaniu ośmiornic w mieszaninie lodu, aby obniżyć ich temperaturę aż do zgonu.

Tymczasem naukowcy z Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych są zaniepokojeni - po przeanalizowaniu techniki - proponowanymi metodami uboju. Wynika to z faktu, że ośmiornice mają zaawansowaną zdolność przetwarzania informacji, podstawowe umiejętności korzystania z narzędzi i zdolność odczuwania bólu.

Niektóre wyniki badań sugerują, że ośmiornice mają inteligencję porównywalną do kotów. Rodzi to dodatkowe kwestie filozoficzne i etyczne, takie jak specizm: ludzkie przekonanie, że w jakiś sposób dzielimy istoty żywe na zwierzęta domowe i inne po prostu jako pożywienie. Nasz problem z nawiązaniem relacji z niektórymi stworzeniami może być właśnie wymaganym usprawiedliwieniem etycznym, aby uznać ich spożywanie za akceptowalne (to samo dotyczy świń i krów).

Właśnie dlatego produkcja żywności jest jednym z wielkich wyzwań moralnych, przed którymi ludzkość stoi w XXI wieku, jak twierdzi Lindsay Hamilton, profesor studiów nad organizacją zwierząt na Uniwersytecie w York, która opublikowała swój artykuł w internetowym czasopiśmie The Conversation.

SCIENCEALERT

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka