Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Przeciwutleniacze w karmie

Przeciwutleniacze są kluczowymi składnikami diety psów, które nie tylko utrzymują świeżość karmy, ale także przynoszą korzyści zdrowotne naszym czworonożnym przyjaciołom. Zrozumienie, jak składniki diety wpływają na poziom przeciwutleniaczy w organizmach psów, jest jednak zagadnieniem złożonym. W świetle najnowszych badań prowadzonych przez kolumbijskich naukowców, okazuje się, że poziomy przeciwutleniaczy w karmie dla psów nie zawsze mają przewidywane efekty na chemię krwi zwierząt.

Podwójna rola przeciwutleniaczy w karmie dla psów

Przeciwutleniacze pełnią dwie funkcje w karmie dla psów: działają jako konserwanty, utrzymując żywność świeżą, i dostarczają korzyści zdrowotne dla zwierząt. Jednak zrozumienie relacji między składnikami diety a powiązanymi zmianami w poziomach przeciwutleniaczy w organizmach psów może być złożonym zadaniem. Badania przeprowadzone przez kolumbijskich naukowców wykazały, że pokarmy dla psów z różnymi poziomami przeciwutleniaczy nie zawsze wpływały na chemię krwi psów tak, jak przewidywano

Ochrona karmy przeciwutleniaczami

Karmy dla psów zawierają tłuszcze, oleje i inne lipidy, które mogą się psuć, co powoduje niechciane zmiany zapachu, smaku i koloru. Degradowanie tych składników skraca żywotność karmy i może sprawić, że zwierzęta odmówią jedzenia. Stosowanie naturalnych lub syntetycznych przeciwutleniaczy może przeciwdziałać temu procesowi.

Przeciwutleniacze a stres oksydacyjny

Równocześnie przeciwutleniacze w karmie dla psów mogą neutralizować wolne rodniki i pewne formy tlenu, zwane reaktywnymi formami tlenu, w ciałach psów. Stres oksydacyjny, wynikający z nierównowagi między reaktywnymi formami tlenu a przeciwutleniaczami, może prowadzić do zmian w strukturze DNA, białek i innych cząsteczek, co może prowadzić do degeneracji komórek związanej ze starzeniem się, cukrzycą, chorobami nerek i nowotworami.

Niezbadane terytorium: dieta a stres oksydacyjny

W Journal of Veterinary Medicine and Science kolumbijscy naukowcy zwrócili uwagę na brak badań skupiających się na wpływie zmian w diecie psów na poziom stresu oksydacyjnego w organizmach zwierząt.

Badanie związku między dietą a stresem oksydacyjnym

W celu zbadania powiązań między składnikami diety dla psów a stresem oksydacyjnym, naukowcy przeprowadzili badanie na sześciu psach rasy Beagle. Każdy z nich przez pięć tygodni spożywał jedną z czterech suchych karm, które różniły się pod względem zawartości przeciwutleniaczy. Co tydzień naukowcy analizowali krew psów, badając m.in. całkowitą zawartość fenoli, całkowitą zdolność przeciwutleniającą, reaktywne formy tlenu i cytotoksyczność.

Wyniki badania i wnioski

Choć badacze zaobserwowali, że karma miała wpływ na profil oksydacyjny/antyoksydacyjny psów, konkretne poziomy przeciwutleniaczy w diecie nie były bezpośrednio związane z tymi zmianami. Profil przeciwutleniaczy w krwi psów wydawał się zależeć od profilu żywieniowego diety i samych czynności jedzenia. Niemniej jednak, największy wpływ wydawał się wynikać z indywidualnych cech psów. Naukowcy doszli do wniosku, że proces biologiczny łączący formułowanie diety dla psów z równowagą oksydacyjną/antyoksydacyjną jest jeszcze nie do końca zrozumiały.

źródło: Journal of Veterinary Medicine and Science

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka