Owad-zabójca ze swoją ofiarą
Brett Hondow
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Owady wykorzystują narzędzia

Naukowcy odkryli, że australijskie owady z gatunku Gorareduvius pokrywają swoje ciała lepką żywicą z trawy spinifex, aby zwiększyć swoje szanse na schwytanie zdobyczy. Badanie pokazuje, że nawet owady potrafią stosować narzędzia, co może prowadzić do lepszego zrozumienia ewolucji i złożonych zachowań w świecie zwierząt.

W Australii, robaki-zabójcy używają śmiertelnego narzędzia do schwytania przekąsek: żywicy z trawy spinifex. Niedawne badania pokazują, że te pełzające stworzenia pokrywają się lepką gumą, aby schwytać i zatrzymać swoją zdobycz.

Chociaż nietypowe, niektóre owady używają narzędzi, od mrówek wykorzystujących cząsteczki do budowy mostów po chrząszcze używające odchodów jako odstraszacza pasożytów. Wcześniejsze doniesienia o robakach mordercach zbierających żywice roślinne sugerują, że ten gatunek używa narzędzi częściej niż większość.

Autorzy twierdzą, że sprawia to, że robaki-zabójcy są "szczególnie obiecującym przypadkiem dla zrozumienia ekologicznych i behawioralnych warunków, które ułatwiły inaczej mało prawdopodobną ewolucję używania narzędzi".

Ponieważ używanie narzędzi wymaga poziomu złożonego poznania, kiedyś uważano to za sposób odróżnienia ludzi od innych zwierząt, ale teraz naukowcy coraz częściej znajdują przykłady używania narzędzi w całym królestwie zwierząt.

Ludzie używali narzędzi nawet przed pełnym rozwojem zręczności kciuków, a wydaje się, że najwcześniejsze narzędzia nie były nawet wytworzone przez ludzi. Delfiny chronią swoje dzioby gąbkami morskimi, świnie używają patyków, a nawet inteligentne ptaki i pszczoły są w to zaangażowane.

Naukowcy podejrzewali, że sukces w polowaniu owadów morderców wzrośnie, jeśli pokryją się lepką żywicą roślin, ale nie było to jeszcze sprawdzone w eksperymentach.

Biolodzy z Macquarie University, Fernando Soley i Marie Herberstein, obserwowali 125 australijskich owadów morderców z nienazwanego gatunku Gorareduvius z regionu Kimberley w Australii Zachodniej w dzikich warunkach oraz w prowizorycznym laboratorium w namiocie.

Australijskie robaki-zabójcy są powszechnie widywane na łodygach Triodia, rodzimej trawy kępkowej, zwanej potocznie spinifexem. Rośnie ona w suchych rejonach Australii i wytwarza lepką żywicę, której pierwsi Australijczycy cenili za jej zastosowanie w produkcji narzędzi łowieckich.

Soley i Herberstein przewidzieli, że jeśli żywica jest używana jako narzędzie, owady pokryte żywicą będą lepsze w łapaniu zdobyczy niż te bez żywicy. Wzięli 26 owadów morderców znalezionych w pobliżu lub na kręconym spinifexie (Triodia bitextura) i zabrali je do swojego namiotowego laboratorium do badania.

Naukowcy umieścili owady w szklanym słoju z patykiem i wprowadzili dwa rodzaje zdobyczy: muchy i mrówki. Następnie użyli wacików do demakijażu, aby ostrożnie wycierać żywicę z ciała owadów, a eksperyment został powtórzony.

Owady były zazwyczaj bardziej skuteczne w łapaniu mrówek niż much, a co ważniejsze, były skuteczniejsze w łapaniu zdobyczy, gdy miały żywicę na swoim ciele, niezależnie od rodzaju zdobyczy.

Owady pokryte żywicą były o 26% bardziej skuteczne w chwytaniu każdego rodzaju zdobyczy niż ich nieuzbrojone odpowiedniki. Muchy są trudne do złapania nawet w dobry dzień, a bez żywicy 64% much, których dotknął Gorareduvius, uciekło.

Zarówno na wolności, jak i w laboratorium, naukowcy obserwowali Gorareduvius, jak zdrapywali żywicę z liści spinifexu i starannie nakładali ją na swoje ciało, szczególnie na przednie nogi. Nawet nowo wyklute i odizolowane nimfy pokrywały się żywicą, co sugeruje, że to zachowanie jest wpisane w instynkty owadów.

Według autorów, spełnia to powszechnie stosowane definicje używania narzędzi.

"robaki-zabójcy manipulowały przedmiotem środowiskowym (żywicą), wyjmując go z jego zwykłego kontekstu i nakładając na swoje ciało", piszą, "Zdobywając w ten sposób selektywną przewagę poprzez lepsze zdobycie zdobyczy".

Termin "robak-morderca" łączy różne owady, które łączy makabryczny sposób zabijania zdobyczy. Zwykle drapieżnik przebija zdobycz swoim ryjkiem, wstrzykuje enzymy trawienne, które ją paraliżują i zabijają, a następnie wysysa z niej płynne zawartości, pozostawiając puste skorupy.

"Zdobycz nigdy nie wydawała się być całkowicie przyklejona do żywicznej powierzchni owadów morderców", wyjaśniają Soley i Herberstein. "Raczej wydaje się, że krótkotrwałe, tymczasowe przyleganie opóźniało odpowiedzi zdobyczy wystarczająco długo, aby robaki-zabójcy chwyciły i dźgnęły swoją zdobycz".

Chociaż żywica nie gwarantuje sukcesu, jest narzędziem, które spowalnia zdobycz tego australijskiego owada wystarczająco, aby robak morderca mogła ją chwycić i zabić.

źródło: Biology Letters

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka