Osobowości tygrysów
Zapytaj dowolnego właściciela zwierząt, czy ich ukochany towarzysz ma osobowość, a najczęściej otrzymasz stanowcze tak. Teraz równie badacze tygrysów mogą się z tym zgodzić - opublikowane w środę badanie ujawnia, że największe na świecie koty mają indywidualne cechy charakteru.
Zachowanie 248 zaobserwowanych syberyjskich tygrysów podczas testu osobowości wykazało, że zagrożone te koty mają unikalne cechy wpływające zarówno na ich sukces w rozmnażaniu, jak i przetrwaniu - donoszą badacze w czasopiśmie Royal Society Open Science.
"Odkryliśmy, że tygrysy są bardzo indywidualne i że ludzie, którzy pracowali z nimi i dobrze je znają, dostrzegają ich indywidualne osobowości", powiedziała współautorka, Rosalind Arden z London School of Economics, w rozmowie z AFP.
Badanie zaadaptowało powszechnie stosowany test osobowości ludzkiej, aby zbadać cechy tygrysów, takie jak pewność siebie, szczerość, znęcanie się i dzikość w dwóch oddzielnych populacjach tygrysów utrzymywanych w półniewoli w Chinach.
Kwestionariusze z listą 70 wskaźników osobowości zostały wypełnione przez weterynarzy i opiekunów, którzy na co dzień pracują z tygrysami.
Łączne wyniki wykazały, że obie populacje tygrysów wykazywały cechy, które wpisywały się w dwie nadrzędne kategorie osobowości: majestat i stabilność. Tygrysy z wyższym wynikiem w kategorii "majestat" były zdrowsze, polowały częściej na żywe zwierzęta, jadły więcej i rozmnażały się. Były one również "uważane przez swoich ludzkich oceniających za posiadanie wyższej pozycji w grupie tygrysów" - podkreśliło badanie.
Jednak współpraca i delikatność miały również swoje ewolucyjne korzyści: wykazano, że "stabilne" tygrysy były łagodniejsze, szczersze i bardziej kochające. Takie cechy mogą odgrywać rolę w niezwykle długim okresie - dwóch do trzech lat - przez który tygrysiątka pozostają ze swoimi matkami. Badanie wykazało jednak bardzo niewiele różnic związanych z płcią w osobowości tygrysów, a obserwowano również ojców tygrysów biorących udział w wychowywaniu swoich młodych.
"Miło zobaczyć, że nie trzeba być dominującym, dzikim, konkurencyjnym i agresywnym, aby odnieść sukces jako tygrys", powiedziała Arden.
Podobne badania rzucające światło na osobowość i zdolności umysłowe naczelnych pomogły je upodobnić do ludzi - powiedziała Arden.
"Istnieją dowody, że faktycznie poprawia to dobrostan zwierząt i ochronę", dodała.
Tygrysy syberyjskie są zagrożone z powodu kłusownictwa i utraty siedlisk. Tylko około 500 z nich pozostaje na wolności.