Zdjęcie poglądowe
Jeremy Wilson

Nowy pająk gigant

Australia jest jednym z kontynentów o największej bioróżnorodności na świecie, a wiele gatunków zamieszkujących ten obszar wciąż pozostaje nieznanych. Dlatego nie powinno dziwić, że niedawno trio arachnologów zidentyfikowało nowy gatunek gigantycznego pająka w australijskim stanie Queensland.


Praca badaczy polegała właściwie na ponownym odkryciu. Cztery lata temu pracownicy Queensland Museum, badając kolekcję pajęczaków muzeum, znaleźli okazy nieznanego gatunku pająka. Zaintrygowani tym odkryciem, rozpoczęli kilkuletnie badania terenowe, mające na celu zbadanie żywych okazów w ich naturalnym środowisku.

Zespół ostatecznie udało się znaleźć kilka okazów w miastach Monto i Eidsvold, wewnątrz Queensland. Ponieważ próbki przechowywane w muzeum - uzyskane w pierwszej połowie XX wieku - nigdy nie zostały skatalogowane, trio badaczy otrzymało zaszczyt nazwania tego nowego gatunku. Naukową nazwę, którą wybrali, to Euoplos dignitas, co pochodzi z łacińskiego słowa dignitas oznaczające godność lub wielkość.

Testy DNA, porównane z innymi australijskimi pająkami, potwierdziły unikalność tego gatunku.

Podobnie jak ich kuzyni - przedstawiciele rodziny "pająków z włazami" - ten gatunek ma zdolność tworzenia prawdziwych włazów, czyli korków, które zakrywają wejście do ich norek. Ze względu na swoją powściągliwą naturę, nie jest opisany jako niebezpieczny. Badacze jednak zwracają uwagę, że ich siedlisko - obszary leśne - ulegają zmniejszeniu, co prawdopodobnie sprawia, że nowo odkryty gatunek jest już zagrożony.

PHYS.ORG

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka