Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Najmądrzejsza rasa psa

Mówienie o inteligencji jest trudne. Nawet u ludzi istnieją różne rodzaje - które dopiero teraz uczymy się poznawać - wyobraź sobie, jak skomplikowane jest badanie zwierząt.

Niemniej jednak, nowe badanie wskazuje, że pewna rasa psa jest bardziej inteligentny od innych. Badanie, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Scientific Reports, poddało ponad 1,002 uczestniczące psy testowi kognitywnemu smartDOG, którego celem jest zbadanie zdolności psów do strategii rozwiązywania problemów, kontrolowania impulsów, zdolności czytania gestów ludzi, zdolności rozumienia zachowania, pamięci i rozumowania logicznego.

Wiele osób uważa, że Border Collie jest najmądrzejszą rasą psów, ale w badaniu zyskała "tylko" drugie miejsce. Pierwsze miejsce zdobył owczarek belgijski.

"Większość ras miała swoje mocne i słabe strony", twierdzi autorka badania Saara Junttila z Uniwersytetu w Helsinkach. "Labrador Retriever był bardzo dobry w czytaniu gestów ludzi, ale nie tak dobry w zdolności rozwiązywania problemów przestrzennych. Niektóre rasy, takie jak Shetland Sheepdog, uzyskały dość równomierne wyniki w prawie wszystkich testach."

iflscience

Wśród uczestniczących psów, Collie uzyskały dobre wyniki w większości testów, ale przegrały o 9 punktów z owczarkiem belgijskim. Nie dziwi fakt, że ten ostatni jest pierwszym wyborem w ważnych zadaniach, takich jak ochrona, obrona, pies ratunkowy, pies do usuwania gruzu, pies do ratowania ofiar lawin i pies do terapii.

Jednak nawet u zwycięzcy zauważono pewne"słabości", zwłaszcza podczas testu "cylindra" w którym najstarszy towarzysz ludzi musi oprzeć się impulsowi jedzenia i wykorzystać swoją świadomość przestrzenną, aby znaleźć smakowity kąsek. Badacze podkreślają na końcu, że badanie nie reprezentuje całej populacji psów, ale uważają, że badanie przyczynia się do tworzenia ważnego ogólnego obrazu.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka