Zdjęcie poglądowe

Lęk u psów

Naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie, Belgia, odkryli, że mózgi lękliwych psów wykazują mierzalne różnice związane z lękiem, które są podobne do tych obserwowanych u ludzi z zaburzeniami lękowymi. Badanie może przyczynić się do lepszego zrozumienia i leczenia lęku zarówno u zwierząt, jak i ludzi.

Posiadanie psa to mnóstwo miłosierdzia, machania ogonem, gonitwy za piłkami oraz ogromna bezwarunkowa miłość. Niemniej jednak niektórzy właściciele psów muszą sobie radzić z czworonogami borykającymi się z chorobami psychicznymi.

Nowo opublikowane badanie w PLOS One przeanalizowało skany mózgów psów lękliwych i niecierpiących na lęki, zestawiając je z zachowaniem.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii odkrył, że nasze lękliwi psi towarzysze mają nie tylko mierzalne różnice w mózgach związane z lękiem, ale te różnice są podobne do tych, które występują u ludzi z zaburzeniami lękowymi.

Lękowe towarzystwo

Zaburzenia lękowe u ludzi są różnorodne i można je podzielić na kilka głównych typów. Ogólnie rzecz biorąc, reprezentują one wysoki poziom strachu, wrażliwości emocjonalnej i negatywnych oczekiwań. Zaburzenia te mogą być trudne do zniesienia i czasami trudne do leczenia, częściowo ze względu na złożoność i różnorodność lęku.

Badanie lęku u zwierząt może pomóc nam zrozumieć, co go powoduje, i poprawić leczenie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Nowe badanie miało na celu zbadanie możliwych różnic w mózgu związanych z lękiem u psów.

Psy z lękiem i bez niego zostały zgłoszone na badania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) mózgu. Psy brały już wcześniej udział w badaniach z użyciem fMRI na jawie, ale w tym przypadku, ze względu na psy, które mogą się łatwo denerwować, psy były pod ogólnym znieczuleniem.

Właściciele psów wypełnili także ankiety dotyczące zachowania swoich zwierząt. Naukowcy przeprowadzili analizę danych i modelowanie funkcji mózgu, koncentrując się na obszarach mózgu, które prawdopodobnie wykazują różnice związane z lękiem. W oparciu o wcześniejsze badania nad lękiem u zwierząt i ludzi, zespół nazwał te obszary mózgu "obwodem lękowym".

Następnie analizowali, czy występują różnice między funkcjonowaniem mózgu psów lękliwych i nielękliwych oraz czy te różnice rzeczywiście mają związek z zachowaniami lękowymi.

Inne mózgi

Badacze odkryli, że istnieją rzeczywiście istotne różnice. Główne dotyczyły one dróg komunikacji i siły połączeń w obrębie "obwodu lękowego". Różnice te były również związane z wyższymi wynikami dla określonych zachowań w ankietach.

Na przykład, lękliwe psy miały bardzo aktywne ciało migdałowate (obszar mózgu związany z przetwarzaniem strachu), co sugeruje dużo doświadczeń ze strachem (podobnie jak w badaniach na ludziach). W ankietach dotyczących zachowania właściciele lękliwych psów zauważyli zwiększony strach przed nieznajomymi ludźmi i psami.

Badacze odkryli również mniej wydajne połączenia między dwoma obszarami mózgu ważnymi dla uczenia się i przetwarzania informacji u lękliwych psów. Może to pomóc wyjaśnić, dlaczego właściciele lękliwych psów zgłaszali niższą zdolność do szkolenia swojego psa.

Trudny czas

Mózgi są niezwykle złożonymi biologicznymi komputerami, a nasze zrozumienie ich jest dalekie od kompletnego. Dlatego wyniki tego badania należy interpretować ostrożnie.
Próbka nie była wystarczająco duża ani zróżnicowana, aby reprezentować całą populację psów, a sposób, w jaki psy były hodowane, utrzymywane i opiekowane, mógł mieć wpływ na wyniki. Ponadto psy były nieprzytomne podczas skanowania, co również mogło wpłynąć na niektóre wyniki.

Badanie pokazuje silne dowody na mierzalne różnice w funkcjonowaniu mózgów lękliwych psów w porównaniu z psami niecierpiącymi na lęki. To badanie nie może nam powiedzieć, czy zmiany w mózgu powodują lęk, czy też jest odwrotnie, ale lęk u psów jest z pewnością rzeczywisty.

Na szczęście te objawy można leczyć za pomocą leków. Badania takie jak to mogą prowadzić do bardziej wyrafinowanego stosowania leków u lękliwych psów, aby mogły żyć szczęśliwszym i lepiej dostosowanym życiem.

Jeśli masz psa, który według Ciebie może być lękliwy, powinieneś skonsultować się z weterynarzem z dodatkowym szkoleniem z zakresu zachowań zwierząt.

W miarę jak będziemy lepiej rozumieć te różnice w funkcjonowaniu mózgu lękliwych psów, możliwe będzie opracowanie bardziej skutecznych metod leczenia i wsparcia dla naszych czworonogów. Współpraca właścicieli, weterynarzy i naukowców jest kluczowa w dążeniu do lepszego zrozumienia i leczenia lęków u psów, co przyczyni się do poprawy jakości życia zarówno zwierząt, jak i ludzi.

źródło: The Conversation

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka