Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Kto ma większy mózg - dłużej ziewa

Szeroko zakrojone badania na zwierzętach z 2021 roku ujawniły coś interesującego na temat ziewania: Kręgowce o większych mózgach i większej liczbie neuronów mają tendencję do dłuższego trwania ziewnięć.

Naukowcy zebrali dane na temat 1 291 różnych ziewnięć podczas wizyt w ogrodach zoologicznych i z filmów online, obejmujących łącznie 55 gatunków ssaków i 46 gatunków ptaków. Odkryli "solidne pozytywne korelacje" między długością trwania ziewnięcia zwierzęcia a wielkością jego mózgu.

"Poszliśmy do kilku ogrodów zoologicznych z kamerą i czekaliśmy przy wybiegach zwierząt, aż ziewnęły," powiedział w 2021 roku etolog Jorg Massen z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii. "To był całkiem długi proces."

Badanie może wypełnić pewne luki w naszej wiedzy na temat ziewania – w tym dlaczego w ogóle się zdarza i dlaczego niektóre zwierzęta, takie jak żyrafy, nie muszą się ziewaniem przejmować.

"Chociaż wzorzec ziewania jest stały, jego czas trwania współewoluował z rozmiarem mózgu i liczbą neuronów," napisali badacze w swojej pracy.

"Co więcej, ta funkcja wydaje się być zachowana u różnych grup zwierząt, tak że jej ewolucyjne pochodzenie może sięgać co najmniej wspólnego przodka ptaków i ssaków, a być może nawet dalej."

Analiza miała na celu sprawdzenie hipotezy zaproponowanej w 2007 roku przez jednego z badaczy, którzy pracowali nad tym badaniem: że ziewanie jest niezbędnym sposobem na ochłodzenie mózgu. Stąd wynika, że większe mózgi potrzebują dłuższego ziewania, aby je właściwie schłodzić.

Wygląda na to, że te dane potwierdzają tę teorię, ponieważ wykazują również, że ssaki ziewają dłużej niż ptaki. Ptaki mają wyższą temperaturę ciała niż ssaki, co oznacza większą różnicę temperatury między nimi a otaczającym powietrzem, co oznacza, że krótsze ziewnięcie wystarczy, aby wciągnąć chłodniejsze powietrze.

Podobne wnioski zostały uzyskane w badaniu z 2016 roku obejmującym ludzi, chociaż w tym przypadku zmierzono tylko 205 ziewnięć i 24 gatunki. Stwierdzono, że najkrótsze ziewnięcia (0,8 sekundy) pochodziły od myszy, a najdłuższe ziewnięcia (6,5 sekundy) od ludzi.

"Poprzez jednoczesne wdychanie chłodnego powietrza i rozciąganie mięśni otaczających jamy ustne, ziewanie zwiększa przepływ chłodniejszej krwi do mózgu, a tym samym pełni funkcję termoregulacyjną," wyjaśnił etolog Andrew Gallup z State University of New York (SUNY).

Badacze nie odnoszą się do inteligencji, tylko do wielkości mózgu i liczby zawartych w nim neuronów; nie ma również żadnych informacji na temat częstotliwości ziewania. Na przykład my, ludzie, ziewamy średnio od 5 do 10 razy dziennie.

Ziewanie jest również zaraźliwe, jak być może zauważyłeś. Jedna z hipotez mówi, że pełni funkcję społeczną, wprowadzając grupę w ten sam stan umysłu i być może pomagając zsynchronizować wzorce snu. (Więcej badań będzie jednak potrzebnych, aby to wyjaśnić.)

"Uzyskanie nagrań wideo z tak wielu ziewających zwierząt wymaga sporej cierpliwości, a następnie kodowanie wszystkich tych ziewnięć uczyniło mnie odporną na zaraźliwość ziewania," zauważyła biolog Margarita Hartlieb z Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii.

Chociaż konieczne są dalsze badania, aby wyjaśnić powody ziewania, autorzy badania stwierdzają, że "te wyniki dają dalsze wsparcie dla różnych przewidywań wynikających z hipotezy chłodzenia mózgu".

Sciencealert

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka