Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Kocie miny przy wąchaniu

Zdarza się, że zauważamy, jak kot otwiera pyszczek po wąchaniu czegoś... wiecie dlaczego tak robią?

To sposób, w jaki kot analizuje nieznany i interesujący zapach. To oficjalnie nazywa się "reakcja Flehmena" i pozwala zapachowi przemieszczać się do narządu womeronasalnego, który znajduje się na podniebieniu kota. Ten narząd, nazywany również "narządem Jacobsona", to obszar komórek sensorycznych w obrębie układu węchowego u ssaków, płazów i gadów.


W rzeczywistości kot używa pyszczka, a nie nosa, aby wdychać powietrze i przefiltrowywać je w obszarze womeronasalnym. Nie są to jedyne zwierzęta, które stosują tę technikę: również wielkie koty jak lwy i tygrysy wykazują reakcję Flehmena, tak samo jak konie i jeże.

Kocury używają węchu w związku z rozrodem. Zapachy mogą pomóc w określeniu kompatybilności z samicą i zrozumieniu, czy czas jest właściwy.

Koty samce, które zostały wykastrowane, także wykazują tę reakcję.. Prawdopodobnie to, co widziałeś w zabawnym filmiku z kociakami na Instagramie lub Facebooku, było właśnie tą naturalną reakcją.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka