Zdjęcie poglądowe
Alan R Walker
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Kleszcze giganty

Niemcy zanotowały pojawienie się nowego gatunku kleszcza, który przybył do kraju razem z ptakami migrującymi. Hyalomma, nazywany gigantem ze względu na swoje rozmiary, może przenosić poważne, a czasem nawet śmiertelne choroby.

kleszcze, zwane również pajęczakami, znane są z przenoszenia boreliozy. Znajdują schronienie w lasach, trawach, łąkach i ogrodach.

W Niemczech dostrzeżono Hyalomma, nowy, gigantyczny gatunek kleszcza. Pochodzący z Afryki i Azji Południowej, z tropikalnych rejonów, jest znacznie większy niż lokalne gatunki. Instytut Roberta Kocha podkreśla, że jest on nawet dwa razy większy niż zwykły kleszcz drzewny. Wyróżnia się także swoimi pasiastymi nogami.

Ten gatunek kleszcza może przenosić różne patogeny, które mogą być niezwykle niebezpieczne, a nawet śmiertelne dla ludzi. Przykładowo, może przenosić arbowirusa powodującego gorączkę krwotoczną.

Najbardziej prawdopodobnym jest jednak, że kleszcz Hyalomma może przenosić gorączkę plamistą, wywołaną przez bakterię Rickettsia aeschlimanni.

Larwy Hyalomma docierają do Niemiec na ptakach migrujących. Nie jest jeszcze jasne, czy ten gatunek może trwale osiąść w Niemczech, ale Instytut Roberta Kocha ostrzega, że wzrost temperatur i spadek wilgotności mogą temu sprzyjać.

Aby chronić się przed boreliozą, ważne jest noszenie odpowiedniego stroju i zachowanie czujności. Najlepszym miejscem dla kleszcza są miejsca ciepłe i dobrze ukrwione, takie jak ręce, nogi, zgięcia stawów, pachwiny i fałdy skórne. Każde ugryzienie kleszcza powinno być obserwowane, aby wykryć jakiekolwiek objawy, takie jak rumień lub owrzodzenia.

Od początku tego roku do końca kwietnia, w Polsce zanotowano ponad 2700 przypadków boreliozy, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka