Zdjęcie poglądowe
HeckiMG
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Inteligentne złodziejki znad morza

Mewy srebrzyste, powszechnie uznawane za utrapienie w wielu nadmorskich regionach Wielkiej Brytanii, są inteligentniejsze niż myślimy, szczególnie jeśli chodzi o umiejętności społeczne. Badanie prowadzone przez zespół naukowy wykazało, że te ptaki potrafią obserwować i naśladować ludzkie zachowania, co pomaga im w kradzieży jedzenia.

Zapytaj każdego, kto mieszka na obszarze nadmorskim w Wielkiej Brytanii, a potwierdzi, że mewy mogą być utrapieniem. Rabunek jedzenia przez te ptaki nie ma granic i nikt nie jest bezpieczny przed jednym z ich złodziejskich ataków.

Dla wielu osób, takie zachowanie jest wynikiem agresji typowej dla mew. Ale w rzeczywistości mewy, takie jak mewa srebrzysta, są inteligentniejsze, niż myślimy, szczególnie pod względem umiejętności społecznych.

Te ptaki potrafią zwracać uwagę na zachowanie innych i wykorzystać zebrane informacje do swojego własnego wybierania pokarmu.

Mewy srebrzyste doskonale prosperują w nowoczesnych obszarach miejskich. Miejskie kolonie mew rozprzestrzeniają się od momentu, gdy europejskie miasta stały się ich domem w połowie XX wieku, pomimo ogólnego spadku populacji mew.

Jako gatunek wykazały też dużą elastyczność w diecie, gniazdowaniu i zachowaniu reprodukcyjnym.

Jako naukowiec zainteresowany kognicją zwierząt, jestem zafascynowany inteligentnym zachowaniem, które pozwala mewom skutecznie zdobywać ludzkie jedzenie.

Badania wykazały już, że miejskie mewy srebrzyste dostosowują swoje zachowania żerujące do wzorców działania ludzi, zwiększają swoją uwagę na osobę posiadającą jedzenie, a także preferują dużo bardziej jedzenie, które zostało dotknięte przez człowieka, niż nie dotknięte.

Opracowując tę teorię, moi studenci magisterscy Franziska Feist i Kiera Smith i ja postanowiliśmy sprawdzić, czy ptaki te nie tylko śledzą obiekty dotykane przez ludzi, ale czy potrafią również porównać obiekty w swoim otoczeniu z tymi, które są trzymane przez człowieka.

Zdolność do porównywania obiektów i identyfikacji, czy są one identyczne, sugeruje bowiem wyższe zdolności poznawcze niż tylko śledzenie obiektów.

Szybko uczące się

Postawiliśmy dwie paczki chipsów marki Walkers o różnych kolorach na ziemi, kilka metrów przed pojedynczymi mewami srebrzystymi lub małymi grupami na plaży w Brighton.

Siedzieliśmy na piasku trzymając trzecią paczkę chipsów, która pasowała kolorystycznie do jednej z paczek na ziemi.

Następnie obserwowaliśmy reakcję mew, aby zobaczyć, czy, zgodnie z hipotezą, wybiorą paczkę chipsów, która pasuje kolorystycznie do tej, którą trzymamy.

Spośród mew, które dziobały paczki chipsów, prawie wszystkie (95 procent) zrobiły to w kierunku paczki, która kolorystycznie pasowała do tej trzymanej przez nas. To sugeruje, że mewy posiadają zdolność do identyfikacji i porównywania obiektów w swoim otoczeniu.

Ponadto, mewy wydawały się obserwować wybory innych żerujących - w tym przypadku konkretnie ludzi - i wykorzystywać zebrane informacje do decydowania, co zjeść.

Liczba podejść do nas nie różniła się znacząco między dorosłymi a młodymi ptakami (to znaczy, wszystkimi o brązowym upierzeniu).

Jednak większość tych mew, które próbowały ukraść jedną z paczek chipsów, było dorosłych.

Około 86 procent odnotowanych dziobnięć pochodziło od dorosłych, pomimo że te ptaki stanowiły tylko 46 procent całej naszej próbki.

Sugeruje to, że kradzież jedzenia wymaga pewnego poziomu odwagi i umiejętności, których większość młodych ptaków nie posiada.

Innym prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że młode ptaki mogły być odstraszone przez konkurencję z dorosłymi ptakami, którą prawdopodobnie by przegrały.

Szeroki repertuar zachowań

Nasze wyniki są interesujące, ponieważ mewy srebrzyste nie ewoluowały wraz z ludźmi. W rzeczywistości, ich urbanizacja rozpoczęła się stosunkowo niedawno - około 80 lat temu.

Oznacza to, że to zachowanie nie mogło wynikać z wrodzonej zdolności, która wynikłaby z koewolucji lub długiego okresu życia obok ludzi. Raczej musi to być wynik szerszego, bardziej ogólnego repertuaru zachowań.

Z naukowego punktu widzenia, jest to fascynujące. Wydaje się, że mewy srebrzyste są inteligentnymi i wszechstronnymi drapieżnikami, które z powodzeniem przystosowały się do środowisk miejskich dzięki swoim umiejętnościom obserwacyjnym i elastyczności zachowania.

Jednak, dla wielu osób, może to mieć pewne raczej negatywne implikacje. Mieszkańcy i turyści odwiedzający nadmorskie obszary często doświadczają imponującej, choć irytującej zdolności tych ptaków do obserwacji, wyznaczania celu i kradzieży jedzenia z pikników, koszy na śmieci i bezpośrednio od ludzi.

Sugerujemy, że te problemy prawdopodobnie wynikają z czegoś więcej, niż tylko bezpośredniego karmienia miejskich mew przez ludzi.

Wygląda na to, że po prostu obserwowanie nas jedzących coś sprawia, że ten konkretny rodzaj jedzenia, oraz wszelkie identyczne przedmioty w pobliżu, stają się dla tych ptaków atrakcyjniejsze.

To właśnie ten zestaw narzędzi kognitywnych sprawia, że napięcie między ludźmi a miejskimi mewami srebrzystymi jest trudne do opanowania.

Nasza praca zgadza się jednak z istniejącymi badaniami, które sugerują, że tylko około jednej czwartej populacji miejskich mew w Wielkiej Brytanii faktycznie spróbuje ukraść jedzenie od człowieka. Mniej niż jedna piąta mew, które obserwowaliśmy, zbliżyła się do paczek chipsów, gdy siedzieliśmy obok.

Niemniej jednak, każda próba zminimalizowania konfliktu powinna wykraczać poza zniechęcanie ludzi do karmienia mew i powinna uwzględniać wyjątkowe zdolności obserwacyjne tych ptaków.

Jasne jest jednak, że nie możemy polegać wyłącznie na znakach nakazujących nie karmić ptaków.

Ten artykuł został opublikowany na stronie The Conversation na licencji Creative Commons.

źródło: The Conversation

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka