Zdjęcie poglądowe
Brian Gratwicke

Halucynogenna ryba

W Morzu Śródziemnym można znaleźć Sarpa salpa, rybę, która w swojej głowie ma substancje halucynogenne, zdolne sprawić, że ludzie doświadczają dni żywych i przerażających - halucynacji podobnych do LSD. Ta "psychodeliczna" istota fascynowała ludzi przez wieki.

Wiemy na pewno, że starożytni Rzymianie używali tej ryby jako rodzaju rekreacyjnego narkotyku, wykorzystując jej psychodeliczne moce podczas ceremonii. W języku arabskim nazwa ryby tłumaczy się jako "ryba, która sprawia, że śni się", co sugeruje, że prawdopodobnie również ludzie na Bliskim Wschodzie znali jej właściwości halucynogenne.

Warto zauważyć, że ciało ryby nie jest ani toksyczne, ani niebezpieczne, i jest podawane jako tradycyjne danie w niektórych rejonach Morza Śródziemnego. Jednakże, jeśli ktoś zje głowę ryby, to właśnie wtedy zaczynają się szczególne efekty: niezwykle silne i żywe halucynacje, które mogą być dość niebezpieczne. Nie jest jasne, czy ryby same produkują te toksyny, czy gromadzą je przez swoją dietę.

Badanie z 2006 roku analizowało przypadek dwóch mężczyzn, którzy jedli rybę na Lazurowym Wybrzeżu. Obydwaj doświadczyli halucynacji: jeden słyszał "ludzkie krzyki i ptasie wrzaski", podczas gdy drugi "nie był już w stanie prowadzić samochodu, ponieważ widział gigantyczne stawonogi wokół swojego pojazdu".

Większość osobników nie wywołuje halucynacji, więc poziomy toksyczności mogą się zmieniać sezonowo... prawdopodobnie ze względu na źródła pożywienia. Nieznany jest również sam środek toksyczny: może to być alkaloid z grupy indolowej, rodzina związków obecnych w niektórych algach i fitoplanktonie, których struktura chemiczna jest bardzo podobna do struktury LSD, lub alternatywnie części ryby mogą zawierać wysokie stężenia dimetylotryptaminy (DMT), tego samego psychoaktywnego czynnika odpowiedzialnego za efekty zmieniające umysł ayahuaski.

ZMESCIENCE

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka