Zdjęcie poglądowe

Groźna choroba żab i płazów

Za największy spadek dzikiej fauny w udokumentowanej historii odpowiada.. grzyb. Naukowcy zgłosili pierwsze ogniska choroby zwanej chytridiomikozą, która rozpoczęła się 50 lat temu, związanej z masowym spadkiem populacji o ponad 90% i wymieraniem setek gatunków płazów.

Bez wątpienia jest to najgorsza choroba żab i grozi ich całkowitym zniszczeniem. Chytridiomikoza jest spowodowana przez grzyb o nazwie Batrachochytrium dendrobatidis, który głównie infekuje skórę płazów, zakłócając podstawowe funkcje, takie jak absorpcja jonów i oddychanie (inny grzyb może również zniszczyć banany).

Skóra u tych stworzeń pozwala im bowiem pić i oddychać. Grzyb, mówiąc wprost, dusi stworzenie i jest niezwykle zaraźliwy, ponieważ przenosi się przez wodę i może infekować co najmniej 1000 gatunków, wpływając nawet na salamandry i traszki, ale przede wszystkim żaby i ropuchy. Obecnie nie istnieje szczepionka ani lekarstwo.

Choroba jest odpowiedzialna za spadek liczby 501 gatunków żab i innych płazów, czyli 6,5% wszystkich znanych, podczas gdy 41% z nich jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Kraje dotknięte to: Australia, Ameryka Środkowa i Ameryka Południowa, podczas gdy Afryka okazała się wyjątkowo odporna... przynajmniej do tej pory, a nowe badanie ostatnio wykazało, że nawet ten kontynent nie został oszczędzony.
W magazynie Frontiers in Conservation Science naukowcy mówią o przybyciu grzyba na kontynent, gdzie mógł już spowodować wymieranie. Afryka stanowi prawie 16% wszystkich znanych żyjących gatunków płazów, a przesłanki wskazują na możliwość masowego wyniszczenia. Kończymy jednak tę wiadomość dobrą informacją: badania sugerują, że 60 gatunków wykazało oznaki odbudowy, być może dzięki niektórym silnym osobnikom posiadającym niezbędne przystosowania do radzenia sobie z chorobą.

ZMESCIENCE

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.
GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka