Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Ewolucja mózgu psów

Nowoczesne metody hodowli mogły wpłynąć na wzrost względnych rozmiarów mózgów psów w porównaniu do ich dzikich krewnych - wilków, sugerują najnowsze badania. Pomimo faktu, że mózgi psów są generalnie mniejsze, naukowcy odkryli, że im bardziej geny danej rasy różnią się od wilka, tym większy jest mózg psa. To odkrycie może zrewolucjonizować nasze rozumienie wpływu udomowienia i hodowli na ewolucję mózgów naszych czworonożnych przyjaciół.

W porównaniu do dawnych psów, nowoczesne rasy, które rozwinęły się w ciągu ostatnich 150 lat, mają większe czaszki w stosunku do swojego rozmiaru ciała. Jednak naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego tak jest.

Wiele badań wykazało, że udomowienie dzikich zwierząt - takich jak psy, ryby, świnie, bydło, owce, króliki i koty - drastycznie zmniejsza ich względny rozmiar mózgu.

Naukowcy uważają, że jest to odpowiedź na zmniejszoną potrzebę mocy mózgowej, jeśli chodzi o przetrwanie.

Ale badacze odkryli coś niespodziewanego, porównując czaszki 159 ras psów, w tym niektóre wilki.

Podczas gdy rozmiar mózgu wilka jest o 24 procent większy niż mózgu psa o podobnym rozmiarze, im bardziej rasa psa różniła się od wilka pod względem genetycznym, tym większy był jego mózg.

Wyniki sugerują, że podczas gdy udomowienie psów tysiące lat temu mogło początkowo zmniejszyć części mózgu psa - takie jak te związane z wyborem partnera, drapieżnikami czy polowaniem - współczesna hodowla spowodowała pewien skromny wzrost poznawczy w ciągu ostatniego półtora stulecia

Ale jak?

Różne rasy psów żyją na różnych poziomach złożoności społecznej i wykonują skomplikowane zadania, które prawdopodobnie wymagają większej pojemności mózgu - mówi biolog ewolucyjny Niclas Kolm z Uniwersytetu w Sztokholmie w Szwecji. Dlatego Kolm i jego koledzy przypuszczają, że niektóre psy, hodowane przez ludzi do bardziej skomplikowanych zadań, takich jak pasterstwo czy sport, mają względnie większe mózgi.

Tak nie było. Zamiast tego, jedynym czynnikiem, który wydawał się wpływać na względny rozmiar mózgu nowoczesnych ras psów, było to, jak bardzo ich geny różniły się od wilków - nie funkcja rasy, wielkość miotu czy długość życia.

W rzeczywistości, badacze nie mogli znaleźć żadnej różnicy we względnym rozmiarze mózgu w rasach określonych przez Amerykański Klub Kennelowy.

Poprzednie badania wykazały, że absolutny rozmiar mózgu poszczególnych psów odgrywa rolę w ich pamięci i samokontroli, ale nie wydaje się to być wystarczająco znaczące, aby wpływać na względny rozmiar mózgu całej rasy.

Wyniki te są potwierdzone przez inne niedawne badania, które również sugerują, że zachowanie, do którego pewne psy są hodowane, nie jest widoczne w ich genotypie.

Być może bardziej złożone środowisko społeczne, urbanizacja i adaptacja do większej liczby zasad i oczekiwań spowodowały tę zmianę, wpływając na wszystkie nowoczesne rasy - spekuluje etolog Enikő Kubinyi z Uniwersytetu Eötvösa Loránda na Węgrzech.

Zgadza się to z hipotezą społecznego mózgu - pomysłem, że duże mózgi mogą ewoluować, aby dostosować się do bardziej złożonych środowisk społecznych.

Poprzednie badania, na przykład, wykazały, że psy bardziej spokrewnione z wilkami są gorsze w komunikacji z ludźmi.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak różnią się od siebie mózgi dawnych i nowoczesnych psów od mózgów wilków, zespół sugeruje, że przyszłe badania powinny porównać rozmiar różnych obszarów mózgu.

Być może wtedy naukowcy będą mogli zrozumieć, jaki wpływ mieliśmy na mózgi i zachowanie psów.

źródło: Evolution

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka