Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Dieta a zdrowie jelit

Przewlekła enteropatia (CE), nazwa dla zaburzeń przewodu pokarmowego trwających trzy tygodnie lub dłużej, to powszechny problem u starszych psów. Badając potencjalne przyczyny i czynniki, zespół badaczy odkrył, że dieta w młodym wieku może odgrywać rolę w tych problemach w późniejszym życiu.

"Dieta odgrywa kluczową rolę w homeostazie mikrośrodowiska jelit, wpływając na mikrobiom, barierę jelitową, odporność gospodarza i fizjologię jelit" - napisał zespół. "Jednak niewiele wiadomo na temat roli wczesnej diety w występowaniu zapalnych zaburzeń przewodu pokarmowego później w życiu, zwłaszcza u psów."

Zespół korzystał z danych, w tym łącznie 16 607 odpowiedzi na kwestionariusz DogRisk dotyczący częstości spożywania pokarmów, stworzony przez Uniwersytet w Helsinkach w 2009 roku. Kwestionariusz zawiera szereg pytań na temat psów, w tym ich rasy, środowiska, stanu zdrowia i stylu życia. Ponadto, właściciele byli pytani o dietę psa i zwyczaje żywieniowe, oraz czy mieli "problemy z zapaleniem jelit (IBD), przewlekłymi objawami ze strony przewodu pokarmowego i/lub alergiami na żywność powodującymi przewlekłe objawy ze strony przewodu pokarmowego", a także pytania na temat częstości objawów i wieku, w którym zaczęły się one pojawiać.

"Odkryliśmy, że karmienie nieprzetworzonym mięsem i podawanie psu resztek z posiłków ludzkich i skrawków ze stołu w okresie szczenięcym (2-6 miesięcy) i dojrzewania (6-18 miesięcy) chroniło przed CE później w życiu," doszli do wniosku badacze. "Szczególnie surowe kości i chrząstka, a także resztki i skrawki ze stołu w okresie szczenięcym i dojrzewania, oraz jagody w okresie szczenięcym były związane z mniejszą ilością CE, w przeciwieństwie do karmienia ultra-przetworzoną dietą opartą na węglowodanach, a mianowicie suchą karmą dla psów lub kibblem w okresie szczenięcym i dojrzewania, oraz surową skórą w okresie szczenięcym, które były istotnymi czynnikami ryzyka dla CE później w życiu."

Zespół uważa, że przetwarzanie żywności może być czynnikiem wpływającym na te wyniki.

"Brak znaczącego efektu ochronnego na CE później w życiu przy karmieniu domową dietą, która składa się częściowo z podobnych, ale gotowanych składników, jak w diecie opartej na surowym mięsie, sugeruje, że brak przetwarzania składników może być ważny" - twierdzą naukowcy.

"Proaktywni właściciele mogą wpływać na zdrowie jelit swoich psów, dostarczając szczeniętom i młodym psom różnorodnych, świeżych, prawdziwych pokarmów, nawet jako dodatek do diety opartej na kibble" - powiedziała pierwsza autorka badania, dr Kristiina Vuori, w oświadczeniu. “Jednakże, badanie sugeruje jedynie związek. Wyjaśnienie szczegółowych mechanizmów i potwierdzenie związku przyczynowego wymagałoby badań interwencyjnych dotyczących diety. Są one już w toku.”

Inne niedawne badanie sugerowało, że przy starannym planowaniu i bilansowaniu, aby zapewnić obecność odpowiednich składników odżywczych, nawet dieta wegańska może być podawana psom. W tym badaniu, psy były karmione dietą opartą na całych produktach, w tym soczewicach, ciecierzycy, batatach i owocach. Badając kał psów, stwierdzono, że psy miały niższy poziom cholesterolu krążącego, co wskazuje, że psy z nadwagą mogłyby nawet czerpać korzyści zdrowotne z tej diety.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 509 309

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka