Zdjęcie poglądowe

Czy psy kochają swoich opiekunów?

Wszyscy, którzy mieli kiedykolwiek psa, już znają odpowiedź: absolutnie tak. Potwierdzenie tej tezy przyszło od nauki, która twierdzi, że psy faktycznie mogą kochać ludzi bardziej niż jedzenie.

"Jestem absolutnie przekonany, że nasze psy nas kochają. Dla mnie nie ma wątpliwości" - mówi Clive Wynne, profesor psychologii na Arizona State University i dyrektor Canine Science Collaboratory na tej uczelni. Mówiąc naukowo, "sprawdzenie" miłości nie jest łatwe dla ludzi, a co dopiero dla zwierząt.

Odkrył to Gregory Berns, neurolog na Uniwersytecie Emory w Georgii, który wytrenował swojego szczeniaka, Callie, oraz inne psy, aby tolerowały hałas wewnątrz aparatu do obrazowania rezonansu magnetycznego, a następnie przeanalizował ich aktywność mózgową, poddając je różnym znajomym i nieznajomym zapachom.

Podczas gdy obszar mózgu odpowiadający za węch świecił się u wszystkich 12 psów niezależnie od tego, kim była osoba lub przedmiot, tylko znajome zapachy oświetlały region związany z procesami poznawczymi na wyższym poziomie, takimi jak emocje, motywacja, nagroda i uczucia romantyczne. W innym badaniu wykazano, że 86% naszych czworonożnych przyjaciół wykazywało podobny lub wyższy poziom aktywacji tego regionu mózgu w odpowiedzi na pochwały od swoich właścicieli w porównaniu z jedzeniem.

Jednocześnie Takefumi Kikusui, badacz z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Azabu w Japonii, odkrył, że psy płaczą, gdy spotykają się ponownie z właścicielem po dłuższej nieobecności, ale nie wykazują takiej samej głębi reakcji na powrót innej osoby, którą zwierzę rozpoznaje. "Zwierzęta rodzą się z niezwykłą zdolnością do tworzenia silnych więzi emocjonalnych z członkami każdej gatunki, z którymi spotykają się w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia" - mówi ostatecznie Wynne.

źródło: livescience

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka