Czy konie miały palce?
Może to wydawać się absurdalne pytanie, ale: czy konie miały palce? Zadał je międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Holandii, który oczywiście zbadał niektórych przodków naszych współczesnych koni, a dokładniej pochodzącego z eocenu Hyracotherium, odkrywając coś zadziwiającego.
Zgodnie z badaniami, przodkowie współczesnych koni mieli palce zamiast pojedynczego kopyta. Miały nogi podobne do tych u tapira, z czterema palcami z przodu i trzema z tyłu, każdy z indywidualnym kopytem i poduszką poniżej.
Natomiast współczesne konie, osły i zebry mają tylko jeden palec, trzeci oryginalny, który pozostał na każdej nodze, zamknięty w grubej kopytnej rogówce, z podłużnym obszarem trójkątnym na podeszwie, który działa jak amortyzator.
Prof. Christine Janis, z Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Bristolu i jedna z autorek badania, zastanawiała się: Czy części górne, to jest pozostałość dodatkowych kości nóg; pozostają jako kości szczątkowe połączone z pozostałą centralną, ale gdzie są zatem palce?.
Aby więc dowiedzieć się, co się stało z zagubionymi palcami, międzynarodowy zespół porównał odciski kopyt i kości nóg współczesnych koni z zebranymi podczas badania skamieniałościami.
W skamieniałościach koni były tylko trzy palce z przodu i z tyłu. Dodatkowe palce, znane jako boczne, w tych koniach były mniejsze i krótsze niż u tapira, i prawdopodobnie nie dotykały ziemi w normalnych okolicznościach, ale mogłyby dostarczyć wsparcia w wyjątkowych sytuacjach, takich jak poślizgi czy gwałtowne uderzenia, wyjaśniła autorka.
Wyniki badania, opublikowane na łamach Royal Society Open Science, potwierdzają więc wcześniejsze hipotezy, że palce na nogach całkowicie zniknęły w trakcie ewolucji, a nie zostały w jakiś sposób zachowane wewnątrz kopyta, jak sugerowano wcześniej.
Prof. Alan Vincelette, z Seminarium św. Jana w Camarillo w Kalifornii i główny autor, stwierdził: Mimo że wydaje się, że pozostałości górnych części paliczków bocznych palców zostały zachowane u współczesnych koni, jak sugerowało wcześniejsze badanie z 2018 roku, dolne części po prostu zniknęły.
Chociaż pomysł, że współczesne konie zachowały wszystkie swoje oryginalne palce jako szczątki wewnątrz kopyta, jest dość kuszący, można naukowo i niezaprzeczalnie dowiedzieć, że jest błędny.
Kopyto współczesnego konia ewoluowało niezależnie od bocznych palców jako unikalna struktura służąca do amortyzacji i lepszego przyczepienia podczas poruszania się, dodał prof. Vincelette.
Podsumowanie
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że przodkowie współczesnych koni mieli palce zamiast pojedynczego kopyta, co wydaje się być zdumiewającym odkryciem. W wyniku badań stwierdzono, że te palce zanikły całkowicie w trakcie ewolucji, a nie zostały zachowane w kopycie, jak sugerowano wcześniej. To badaanie dowodzi naukowo i niezaprzeczalnie, że pomysł o zachowaniu wszystkich oryginalnych palców koni jako szczątków wewnątrz kopyta jest błędny.