Coraz więcej kleszczy
W ciągu pierwszego kwartału bieżącego roku zarejestrowano trzykrotnie więcej zachorowań na boreliozę niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, tylko w województwie świętokrzyskim. Diagnoza boreliozy może być trudna, ale na inną niebezpieczną chorobę przenoszoną przez kleszcze - kleszczowe zapalenie mózgu - można się zaszczepić, co zalecają lekarze.
Eksperci zgadzają się, że łagodne zimy sprzyjają rozmnażaniu kleszczy. Warto dodać, że kleszcze stają się aktywne już przy temperaturze pięciu stopni powyżej zera.
W tym roku kleszcze są bardziej aktywne, ich populacja wzrosła. Przyczyniła się do tego stosunkowo łagodna zima, która nie zredukowała ich liczby. Te małe pajęczaki są uciążliwe dla leśników i osób, które często odwiedzają lasy.
Objawy boreliozy
kleszcze są coraz częściej zarażone bakteriami powodującymi boreliozę lub wirusem prowadzącym do kleszczowego zapalenia mózgu.
Klasycznym objawem boreliozy jest rumień, który może się pojawić w miejscu ugryzienia kleszcza. Jednak nie zawsze rumień występuje, a objawy grypopodobne, takie jak gorączka, ból głowy i mięśni, mogą się pojawić po kilku dniach lub nawet tygodniach. Długotrwałe bóle kostno-stawowe, przypominające stany zapalne stawów i choroby reumatyczne, także mogą wskazywać na boreliozę.
Kleszczowe zapalenie mózgu
kleszcze mogą także przenosić wirusa wywołującego kleszczowe zapalenie mózgu - o wiele groźniejszą chorobę. Lekarze zalecają szczepienia w celu ochrony.
Kleszczowe zapalenie mózgu to zapalenie nerwów, które może prowadzić do śmierci, a jeśli osoba przeżyje chorobę, pozostawia trwałe uszkodzenia neurologiczne i psychiatryczne.