Zdjęcie poglądowe
chaiyananuwatmongkolchai
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Kontrola karm dla zwierząt

IJHARS przeprowadził kontrole jakości komercyjnych karm dla zwierząt domowych II kwartale 2023 roku . Kontrola miała na celu weryfikację, czy suche i mokre karmy dla kotów i psów spełniają obowiązujące przepisy i są zgodne z deklaracjami producentów. W ramach ogólnokrajowej akcji skontrolowano 35 sklepów, z czego w 28 z nich (80% ogółu) wykryto nieprawidłowości.

Laboratoria przetestowały 64 partie karmy dla psów i kotów. Z tej puli 31 partii (48,4%) nie spełniało wymagań, głównie z powodu braku deklarowanych składników mięsnych (często wołowiny), obecności niezgłoszonego mięsa kurczaka, oraz niezgodności deklarowanej zawartości składników analitycznych (jak tłuszcz czy wilgotność).

W kontroli znakowania 72 partii karm, 30 z nich (41,7%) nie przeszło testów. Stwierdzono między innymi wprowadzanie konsumentów w błąd co do nazwy i składu produktu, brak opisu karmy lub niewłaściwe oznaczenie, a także nieprawidłowe informacje o okresie przechowywania lub ich brak.

W wyniku tych nieprawidłowości wydano 19 decyzji administracyjnych, w tym 18 nakładających kary pieniężne na łączną sumę 29 tys. zł, jeden mandat karny, oraz 17 zaleceń pokontrolnych. Liczba i wielkość nałożonych sankcji może ulec zmianie w wyniku trwających procedur odwoławczych.

Czy sklepy oszukują?

Informacja o nieprawidłowości w 80% sklepów może wydawać się zatrważająca jednak należy mieć na uwadze, że sklepy są karane za "wprowadzenie do obrotu towaru zafałszowanego" to znaczy takiego, którego skład nie zgadza się z zawartością.

Kary są drakońskie i w odczuciu sklepów zwyczajnie niesprawiedliwe. Ponieważ nie mają one możliwości sprawdzenia zawartości sprzedawanych produktów, polegają więc na deklaracjach producentów. Koszty takiego badania przekraczają możliwości sklepu, a należy brać pod uwagę, że trzeba skontrolować nie tylko każdy smak i markę ale badania te należy powtarzać zależnie od partii produkcyjne.

48,4% sfałszowanych karm

Ta informacja jest rzeczywiście zatrważająca, zwłaszcza w kontekście coraz częściej diagnozowanych alergii. Wykryte uchybienia obejmowały przede wszystkim nieobecność zapowiedzianych składników mięsnych, głównie wołowiny, występowanie mięsa kurczaka, które nie było zgłoszone w składzie, oraz rozbieżności między deklarowaną a rzeczywistą zawartością składników analitycznych, takich jak tłuszcz czy wilgotność.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka