Dlaczego psi nos jest mokry?

Mokry nos jest oznaką zdrowego psa, zawsze w ruchu, szukający zapachów w powietrzu, które są niewyczuwalne dla ludzi. Mówi się, że mokry nos jest oznaką zdrowego psa, a choć jest to prawdą w pewnym stopniu, istnieje inne wyjaśnienie, dlaczego nosy psów są mokre.

Zapach jest bardzo ważny dla psów. Część mózgu psa poświęcona przetwarzaniu zapachu jest 40 razy większa niż nasza, proporcjonalnie, a ich nosy wyposażone są w 300 milionów receptorów węchowych. Ogólnie rzecz biorąc, w porównaniu z ludźmi, ich zmysł węchu jest co najmniej 10 000 razy lepszy od naszego.

Badania wykazały, że psy mogą używać węchu, aby tworzyć obraz mentalny świata wokół nich, więc utrzymanie tego zmysłu jest dla nich kluczowe.

Aby utrzymać te 300 milionów receptorów węchowych w optymalnym stanie, psy wydzielają śluz, który przemieszcza się z wnętrza komory nosa i pokrywa ruchomą część zewnętrzną nosa. Zapach jest rezultatem działania tych receptorów, które wyłapują związki chemiczne unoszące się w powietrzu, a gdy nos psa jest mokry, jest w tym o wiele sprawniejszy .

Biorąc pod uwagę, że psy używają węchu do identyfikacji ofiary, drapieżników i komunikacji, posiadanie sprawnego noska naprawdę jest kwestią życia i śmierci, dlatego wyewoluowały one wyostrzony zmysł węchu i reakcje fizjologiczne, aby utrzymać go w czystości. Behawioralnie, często też liżą swój nos, ponieważ to pomaga utrzymać śluz równomiernie pokryty na nosie i dodaje dodatkowej wilgoci.

Inne wyjaśnienie, dlaczego nosy psów są zawsze mokre, jest związane z ich potliwością. Będąc pokrytymi futrem, pocenie się przez skórę jak u ludzi nie byłoby bardzo skuteczne. Zamiast tego, pocą się przez łapy a mała ilość potu jest również uwalniana przez nos.

Nie tylko pomaga to utrzymać mokry nos psa, ale także utrzymuje go chłodniejszym, co jak wykazały badania, ma inny cel: Psy mogą również używać swoich nosów do wykrywania ciepła.

Badanie z 2020 roku chciało zbadać nosy psów, ponieważ naukowcy zakładali, że chłodniejsze nosy drapieżników takich jak psy (w porównaniu z cieplejszymi nosami roślinożerców) mogłyby ewoluować jako rodzaj czujnika podczerwieni. Aby to zrobić, wytrenowali trzy psy, aby rozpoznawały gorące przedmioty, i potwierdzili, że mogą one odróżnić gorące i zimne przedmioty nawet wtedy, gdy nie mogły poczuć żadnych zapachów.

iflscience

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.