Zdjęcie poglądowe
PiotrZakrzewski
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Czym się różni lama od alpaki?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym różnią się lamy od alpak? Choć te gatunki są do siebie podobne i nie spotkamy ich dziko w naszym kraju, różnice między nimi są istotne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym ciekawym zwierzętom, omówimy ich pochodzenie, cechy charakterystyczne i role, jakie odgrywają w kulturach, z których wywodzą się. Poznasz fascynujące fakty o tych unikalnych członkach rodziny wielbłądów.

Lamy i alpaki to na pewno nie są zwierzęta, które można spotkać dziko w naszym kraju, i jesteśmy pewni, że osoby niezajmujące się zawodowo tymi zwierzętami nie wiedzą, jakie są między nimi różnice. A więc, co różni te dwa gatunki? Oto, w czym tkwi ich różnorodność.

Alpaki są najmniejszymi członkami rodziny wielbłądów, pochodzą od wikunii żyjących w Andach, dorastają do około 90 centymetrów w kłębie i są bardzo społecznymi zwierzętami, które często hoduje się w stadach. Obecnie istnieją dwie rasy alpak: huacaya i suri, a ich pyski są zazwyczaj małe i płaskie.

Lamy pochodzą od guanako, nie od wikunii, są większe niż alpaki (dorastają do 120 centymetrów) i były wykorzystywane przez południowoamerykańskie społeczności do transportu towarów przez wyżyny i góry w ciągu ostatnich 6500 lat. Również one należą do rodziny wielbłądów, do której należą guanako i wikunie (oprócz alpak).

Trzy najważniejsze różnice między tymi dwoma zwierzętami to: rozmiar, futro (szorstkie u lam, miękkie u alpak) i kształt pyska, z długimi uszami i nosem. Cztery gatunki z rodziny wielbłądów mogą również krzyżować się między sobą: potomstwo męskiej lamy i samiczej alpaki nazywa się huarizo (i będą one także płodne).

Nie jest to przypadek, że alpaki są używane jako zwierzęta towarzyszące podczas wycieczek, podczas gdy lamy nie.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.



Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka