Czy psy przetrwałyby bez człowieka?

Gdybyśmy nagle zniknęli, czy najstarszy przyjaciel ludzi mógłby przetrwać bez nas?

"Nie mam wątpliwości, że psy mogłyby przetrwać bez nas" - mówi Jessica Pierce z Centrum Bioetyki i Humanistyki na Uniwersytecie Medycznym Colorado Anschutz. "Psy wywodzą się z wilków i nadal mają wiele zachowań charakterystycznych dla wilków i innych dzikich psowatych, więc wiedzą, jak polować i szukać pokarmu."

Bez naszej obecności, nasi czworonożni przyjaciele żyliby tak jak dzikie gatunki... Ale nie wszystkie rasy przetrwałyby bez nas. Niektóre, na przykład te z płaskimi pyskami, jak mopsy i buldogi, mają problemy zdrowotne, w tym problemy z oddychaniem, które ograniczałyby ich zdolność do polowania, a ich krótkie ogony przeszkodziłyby im w interakcji z dzikimi psami.

W tym przypadku również natura pójdzie swoim torem: bez nas - tych którzy wybierają najładniejsze i najbardziej przytulne rasy często pomijając ich zdrowie -różne rasy mieszałyby się, pozwalając naturalnej selekcji kształtować osobniki najlepiej przystosowane do przetrwania.
Inne bardzo interesujące pytanie które postawiła Pierce brzmi: gdyby psy mogły sobie radzić w świecie bez ludzi, czy nie byłyby nieszczęśliwe? Nie.
Pierce zauważyła, że w domowym środowisku psy tłumią wiele naturalnych zachowań. Psy bezpańskie nie mają takich ograniczeń i chociaż nie mają takiego samego komfortu jak psy domowe, mogą być lepiej przystosowane psychicznie.

Prawdziwym problemem byłoby znalezienie jedzenia, ale z pewnością stopniowo przyzwyczaiłyby się do braku regularnych posiłków.

źródło: livescience

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.


Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.