Gettyimages

Czy myszy lubią ser?

Kultura popularna przyzwyczaiła nas do tego że myszy uwielbiają ser. Czy jednak naprawdę tak jest? Skąd wzięło się przekonanie, że gryzonie są rozsmakowane w tym pożywieniu?

Odpowiedź może was rozczarować. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że myszy to zróżnicowana grupa składająca się z różnych rodzajów, ale ten, który jest nam najbardziej znany, to mysz domowa (Mus musculus).

"Mysz domowa zje praktycznie wszystko, co znajdzie w swoim zasięgu" - mówi Megan Phifer-Rixey, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Drexel w Filadelfii. Może to obejmować płatki śniadaniowe, owady, śmieci i nawet ser, jeśli jest dostępny, ale to nie jest ich ulubione jedzenie.

źrodło: livescience

Prawdziwym ulubionym jedzeniem tych stworzeń jest masło orzechowe. "Mają dobry węch i ma dość silny zapach, a także wiele tłuszczu, którego uwielbiają myszy" - dodaje ekspert. Masło orzechowe jest nawet zalecane przez wielu specjalistów od zwalczania szkodników jako przynęta dla myszy, obok boczku.Skąd więc wzięła się legenda o miłości myszy do sera? Niepotwierdzona teoria mówi, że ludzie kiedyś trzymali sery na otwartych półkach, w przeciwieństwie do innych produktów przechowywanych w słoikach lub zawieszonych na suficie, a ponieważ były łatwo dostępne, często można było zobaczyć, jak myszy je jedzą. Co do pochodzenia tej legendy, może sięgać setek lub tysięcy lat wstecz: nawet rzymski filozof Lucjusz Annajusz Seneka, żyjący w I wieku naszej ery, wydawał się uważać, że gryzonie uwielbiają ser.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.


Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.