Czy koty mają alergię na ludzi?

Czy koty mogą być uczulone na ludzi? To nie jest powszechne, ale może się zdarzyć. Spróbujmy zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i jakie są objawy, na które należy zwrócić uwagę.

Uczulenie na koty jest zwykle wywoływane przez białka obecne w moczu i ślinie kotów, ale w przypadku kotów uczulonych na ludzi, zwykle jest to reakcja na produkty, których używamy do czyszczenia naszych ciał i ubrań. Biorąc pod uwagę, że ludzie kąpią się dużo częściej niż inne gatunki, koty rzadko uczulają się na naszą martwą skórę lub włosy.

W związku z tym, gdy koty zaczynają się źle czuć, prawdopodobnie jest to spowodowane detergentem do prania, perfumami lub substancjami chemicznymi/konserwantami, z którymi mamy kontakt. Nie można wykluczyć także uczulenia na produkty, takie jak dym z papierosów. Gdy kot jest narażony na alergeny, ciało wysyła przeciwciała, aby je usunąć i uwalnia histaminy, co powoduje pokrzywkę, swędzenie, kichanie i łzawienie oczu.

W najgorszym przypadku kot może przejawiać objawy alergii w postaci kaszlu, świszczącego oddechu lub nawet wymiotów. W takim przypadku należy jak najszybciej zabrać kota do weterynarza. Następnie należy zwrócić uwagę na produkty, których używamy w domu i w pobliżu kota.

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.


Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.