Czy husky mówią?

Filmy pokazujące mówiące ludzkim głosem Husky zawsze były niezwykle cenione przez każdy rodzaj użytkowników. Nic dziwnego, że rasa Siberian Husky jest sławna ze swoich wokalizacji, które różnią się skowytami, krzykami, wyciem i szczekaniem; tak wiele dźwięków, że można zbudować z nich prawdziwy język.

U podstaw tej złożonej ekspresji komunikacyjnej leży cecha, która jest głęboko zakorzeniona w genetyce szczeniaka: Husky to pies, który żyje w stadzie, czy to ludzkim, czy zwierzęcym. Zastanówcie się nad tym przez chwilę - czy kiedykolwiek widzieliście stado pudli spacerujących ulicami lub współpracujących w wykonaniu jakiejś czynności? Otóż, Husky od zarania dziejów żył jako pies pracujący, powszechnie wykorzystywany do ciągnięcia sanek. Kolejnym powodem, który usprawiedliwia taką solidarność, jest bezpośrednie powiązanie psa śniegu z wilkami (Canis lupus), które również są bardzo związane z grupą.

W świetle tego, jak słuszne jest stwierdzenie, że Husky mówią? Przykro nam was rozczarować, ale te psy nie potrafią mówić. Nauka jest przekonana, że te zwierzęta nie artykułują dźwięków na podstawie złożonych procesów umysłowych mających na celu sformułowanie wiadomości; przynajmniej nie wtedy, gdy wydają dźwięki podobne do tych, które wypowiadamy. W rzeczywistości, właśnie dlatego, że jest to rasa żyjąca w stadzie, Husky jest świetnym komunikatorem, a swoje intencje wyraża za pomocą wspomnianych wcześniej wokalizacji, które są dla niego typowe.

źródło: AMERICAN KENNEL CLUB

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać powiadomienia o nowościach i promocjach tylko dla subskrybentów!

Dziękujemy! Twój adres email został dopisany do naszej bazy danych.


Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.