Zdjęcie poglądowe
artellliii72
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Czy byk atakuje czerwone?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego byki reagują na czerwony kolor z tak potężną furia? Okazuje się, że prawda za tym mitem jest inna, a kolor czerwony nie ma nic wspólnego z ich agresją. Byki są zwierzętami które widzą tylko dwa kolory - jedynie żółć i szarość. Torreadorzy używają czerwonych płaszczy podczas corridy, aby plamy krwi były mniej widoczne.

Chyba każdy słyszał mit, że byk, widząc czerwień, wpada we wściekłość i zaczyna szaleńczo biec, aby ją zaatakować. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy to rzeczywiście kolor jest powodem tak potężnej furii? W tym artykule odkryjemy prawdę za tym mitem i wiele więcej o świecie corridy.

Byki mają wysoki poziom testosteronu i silne instynkty terytorialne, które są głównymi przyczynami ich agresji. Może Cię jednak zaskoczyć, że kolor czerwony nie ma z tym nic wspólnego! Co więcej... byki nawet nie są w stanie go zobaczyć!

Jako zwierzęta widzące dwukolorowo, byki postrzegają obiekty pokryte tylko kolorem żółtym i szarym. Dlaczego więc torreadorzy używają czerwonych płaszczy podczas swoich występów? Powód jest jeden i dość intuicyjny: corridy są często krwawymi wydarzeniami, a czerwona "muleta" sprawia, że plamy krwi nie są tak widoczne.

Możemy zatem przypuszczać, że to nie kolor prowokuje byki, ale machający płaszcz.

Corrida z góry skazuje byka na smutne zakończenie, chyba że zostanie on ułaskawiony lub będzie to corrida w stylu portugalskim. Zazwyczaj jednak zwierzę jest zabijane publicznie na samej arenie, a jego mięso trafia na rzeź i jest wykorzystywane do przygotowania typowych potraw dla ludzi lub pasz dla zwierząt.

Ta wiekowa tradycja jest wciąż przedmiotem debat, poddawana uwadze i ostrej krytyce wielu obrońców praw zwierząt, chociaż wiele krajów zdecydowało się zakazać corridy.

Tak więc, nie daj się nabrać na opowieści o czerwieni, ponieważ rzeczywistość jest o wiele bardziej makabryczna i niemal zawsze pokrywa się krwią.

Dostawa w 3h!

Zainstaluj nasza aplikację - zamów z dostawą do domu tego samego dnia.

W aplikacji znajdziesz również przydatne rzeczy, w tym listę aktualnie pracujacych lekarzy weterynarii w Szczecinie.Wszystkie treści zamieszczone na tej stronie są chronione prawem autorskim.
Kopiowanie, reprodukcja lub dystrybucja części lub całości materiałów bez wyraźnej zgody właściciela jest ściśle zabronione i może prowadzić do konsekwencji prawnych.

GODZINY PRACY

9:00 - 19:00

SOBOTA

10:00 - 16:00

ZAMÓWIENIA

883 901 501

SKLEP

91 885 31 31

Regulamin

Polityka